| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | fefb02adf45c4bcc879bd406a8d61f2a292c26a9 |
| benchmarks-commit | 523919e4e4f284a0c060e6e5e5ff7f6f521fa2ed |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | 8254d66eab23bf334d619d888dc98630c1c5c5fd |
| experiment-commit-time | 2025-12-23T18:45:44Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2025-12-23T18:52:35.969233399Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20251224.5 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20251224.5/0 |
| upload-time | 2025-12-24T01:36:42Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 87.8µs ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 71.2µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 46.1µs ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 89.6µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 71.4µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 46.2µs ± 1% |
| [Geomean] | 66.3µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.81GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.54GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.33GB ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.72GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.57GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.31GB ± 8% |
| [Geomean] | 4.16GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.87GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.29GB ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.70GB ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.81GB ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.23GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.44GB ± 8% |
| [Geomean] | 5.81GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.03GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.32GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.36GB ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.91GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.23GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.18GB ± 7% |
| [Geomean] | 7.75GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 434M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 574M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 280M ±13% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 436M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 564M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 280M ±10% |
| [Geomean] | 411M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.64G ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.0G ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 16.5G ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.11G ±26% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 9.69G ±34% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 17.2G ±19% |
| [Geomean] | 11.1G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 339M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 381M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 201M ±39% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 344M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 372M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 213M ±29% |
| [Geomean] | 299M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 775M ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.04G ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 426M ±17% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 799M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.01G ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 430M ±25% |
| [Geomean] | 702M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 3.68G ±47% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.21G ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.03G ±78% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 3.43G ±72% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 5.99G ±39% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.23G ±104% |
| [Geomean] | 3.83G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.4k ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.02k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.08k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.2k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.00k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.08k ± 3% |
| [Geomean] | 4.41k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 685k ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 421k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 64.9k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 670k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 420k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 65.0k ± 3% |
| [Geomean] | 264k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 153M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 231M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 162M ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 229M ± 3% |
| [Geomean] | 190M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.0G ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 25.1G ±29% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 9.80G ±34% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 23.4G ±40% |
| [Geomean] | 15.8G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 126M ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 177M ±43% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 127M ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 179M ±46% |
| [Geomean] | 150M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 304M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 326M ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 325M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 315M ±15% |
| [Geomean] | 318M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 909M ±48% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.04G ±76% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.13G ±90% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.46G ±167% |
| [Geomean] | 1.32G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.02k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.5k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.01k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.6k ± 1% |
| [Geomean] | 12.0k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 421k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.23M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 421k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.23M ± 1% |
| [Geomean] | 720k |