| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | fefb02adf45c4bcc879bd406a8d61f2a292c26a9 |
| benchmarks-commit | 523919e4e4f284a0c060e6e5e5ff7f6f521fa2ed |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | 4b89bcb8b7141c7e4ef1a7dbb4c3f17f589d89c0 |
| experiment-commit-time | 2026-01-08T17:58:32Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-01-09T00:39:18.330775823Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260109.10 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260109.10/0 |
| upload-time | 2026-01-09T07:35:46Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 86.7µs ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 73.8µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 48.2µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 88.9µs ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 73.1µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 48.2µs ± 1% |
| [Geomean] | 67.8µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.67GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.44GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.22GB ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.62GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.51GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.27GB ± 8% |
| [Geomean] | 4.07GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.71GB ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.11GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.38GB ±13% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.53GB ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.22GB ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.46GB ±10% |
| [Geomean] | 5.65GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.77GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.05GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.10GB ±10% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.61GB ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.22GB ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.18GB ± 7% |
| [Geomean] | 7.57GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 443M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 578M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 294M ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 444M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 565M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 293M ± 8% |
| [Geomean] | 421M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.20G ±37% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.9G ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 17.6G ±66% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.70G ±42% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.6G ±45% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 17.8G ±12% |
| [Geomean] | 11.9G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 364M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 371M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 221M ±32% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 354M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 371M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 226M ±15% |
| [Geomean] | 310M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 832M ±17% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.11G ±39% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 463M ±30% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 780M ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.03G ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 429M ±14% |
| [Geomean] | 726M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 3.81G ±62% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.47G ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.60G ±148% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.03G ±53% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.39G ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.94G ±59% |
| [Geomean] | 3.84G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.5k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.77k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.04k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.2k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.83k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.04k ± 3% |
| [Geomean] | 4.32k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 692k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 407k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 62.2k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 675k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 410k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 62.3k ± 3% |
| [Geomean] | 259k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 173M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 239M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 175M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 241M ± 4% |
| [Geomean] | 204M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.8G ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 19.6G ±70% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.5G ±46% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 23.3G ±61% |
| [Geomean] | 15.4G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 142M ±59% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 195M ±40% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 128M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 202M ±17% |
| [Geomean] | 164M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 349M ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 350M ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 332M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 334M ±15% |
| [Geomean] | 341M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.06G ±34% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.62G ±181% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.39G ±131% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.63G ±213% |
| [Geomean] | 1.41G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.78k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 19.7k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.84k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 19.7k ± 1% |
| [Geomean] | 11.6k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 407k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.18M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 411k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.18M ± 1% |
| [Geomean] | 695k |