| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | fefb02adf45c4bcc879bd406a8d61f2a292c26a9 |
| benchmarks-commit | 523919e4e4f284a0c060e6e5e5ff7f6f521fa2ed |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4ah72-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 2bbb2ace346a26e0b1f7e32f1cdc645db8170d1c |
| experiment-commit-time | 2026-01-08T18:42:14Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-01-08T21:58:30.911922816Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260109.3 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260109.3/0 |
| upload-time | 2026-01-09T03:16:43Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 36.0µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 33.9µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 36.0µs ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 33.8µs ± 1% |
| [Geomean] | 34.5µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 4.10GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.32GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.31GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 4.10GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.36GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.30GB ± 2% |
| [Geomean] | 3.16GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.56GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.39GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.07GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.58GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.41GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.07GB ± 3% |
| [Geomean] | 4.22GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 9.43GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 7.29GB ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 5.37GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 9.42GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 7.41GB ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.30GB ± 4% |
| [Geomean] | 7.18GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 32.4M ±57% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 5.71M ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 6.96M ±15% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 32.9M ±65% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 6.92M ±52% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 6.89M ±23% |
| [Geomean] | 11.2M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.10G ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.22G ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.12G ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.01G ±29% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.36G ±33% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.14G ± 0% |
| [Geomean] | 1.95G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 2.35M ±19% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.50M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.73M ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 2.38M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.50M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.68M ± 4% |
| [Geomean] | 2.12M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 96.4M ±144% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 2.88M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 4.09M ±15% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 95.9M ±154% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.40M ±38% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 4.07M ±15% |
| [Geomean] | 10.7M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 248M ±15% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 52.9M ±106% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 36.9M ±229% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 247M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 91.0M ±149% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 21.3M ±97% |
| [Geomean] | 78.4M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 27.8k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.47k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 27.8k ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 8.47k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.67M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 888k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 88.5k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.67M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 888k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 88.7k ± 1% |
| [Geomean] | 508k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.17M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.77M ±33% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.37M ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.52M ±46% |
| [Geomean] | 3.45M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.18G ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.11G ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.22G ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.14G ± 0% |
| [Geomean] | 1.16G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 300k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.18M ±180% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 633k ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 980k ±124% |
| [Geomean] | 814k |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 28.0k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 28.1k ± 1% |
| [Geomean] | 20.4k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 886k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.68M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 885k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.68M ± 1% |
| [Geomean] | 1.22M |