| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | fefb02adf45c4bcc879bd406a8d61f2a292c26a9 |
| benchmarks-commit | 523919e4e4f284a0c060e6e5e5ff7f6f521fa2ed |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 2bbb2ace346a26e0b1f7e32f1cdc645db8170d1c |
| experiment-commit-time | 2026-01-08T18:42:14Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-01-08T22:17:15.050549048Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260109.4 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260109.4/0 |
| upload-time | 2026-01-09T03:51:14Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 47.7µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 40.5µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.7µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 48.6µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 40.9µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.8µs ± 1% |
| [Geomean] | 40.4µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.09GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.60GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.13GB ±36% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.03GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.57GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.08GB ±38% |
| [Geomean] | 3.66GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.18GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.33GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.21GB ±31% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.12GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.18GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.22GB ±30% |
| [Geomean] | 5.24GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.18GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.15GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.99GB ±20% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.20GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.09GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 5.14GB ±14% |
| [Geomean] | 7.23GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 233M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 247M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.5M ±113% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 238M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 253M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.1M ±102% |
| [Geomean] | 106M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.57G ±25% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 14.9G ±57% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.00G ±102% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.29G ±45% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 16.3G ±51% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.17G ±129% |
| [Geomean] | 4.64G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 200M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 164M ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.32M ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 203M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 164M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.36M ±10% |
| [Geomean] | 48.0M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 369M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 386M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 90.0M ±77% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 374M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 396M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 88.1M ±71% |
| [Geomean] | 235M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.60G ±41% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.19G ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 161M ±109% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.78G ±104% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.38G ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 157M ±81% |
| [Geomean] | 1.05G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 21.0k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.3k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.49k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 20.6k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.2k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.48k ± 2% |
| [Geomean] | 7.24k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.26M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 741k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.2k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.24M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 734k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.1k ± 2% |
| [Geomean] | 434k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 151M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 13.1M ±154% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 148M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 13.2M ±132% |
| [Geomean] | 44.3M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.9G ±54% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 983M ±98% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 15.4G ±55% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.21G ±123% |
| [Geomean] | 3.99G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 105M ±52% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 101M ±44% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.56M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 210M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 65.2M ±106% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 210M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 66.0M ±91% |
| [Geomean] | 117M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.22G ±153% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 124M ±117% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.00G ±95% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 127M ±65% |
| [Geomean] | 372M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.3k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.2k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.2k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.1k ± 1% |
| [Geomean] | 18.6k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 740k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.69M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 732k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.69M ± 1% |
| [Geomean] | 1.12M |