| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | fefb02adf45c4bcc879bd406a8d61f2a292c26a9 |
| benchmarks-commit | 523919e4e4f284a0c060e6e5e5ff7f6f521fa2ed |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c3h88-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) Platinum 8481C CPU @ 2.70GHz |
| experiment-commit | 2bbb2ace346a26e0b1f7e32f1cdc645db8170d1c |
| experiment-commit-time | 2026-01-08T18:42:14Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-01-08T22:19:14.723508023Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260109.5 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260109.5/0 |
| upload-time | 2026-01-09T03:58:58Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 35.7µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 34.1µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 34.0µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 35.8µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 33.9µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 33.9µs ± 1% |
| [Geomean] | 34.6µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 4.62GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.66GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.47GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 4.63GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.14GB ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.48GB ± 1% |
| [Geomean] | 3.39GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 7.01GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.75GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.11GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 7.06GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.26GB ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.15GB ± 4% |
| [Geomean] | 4.63GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 10.2GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 8.22GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 5.52GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 10.2GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 7.49GB ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 5.58GB ± 5% |
| [Geomean] | 7.63GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 52.1M ±66% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 12.9M ±88% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 7.09M ±51% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 52.4M ±53% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 10.1M ±114% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 6.00M ±58% |
| [Geomean] | 15.7M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 5.56G ±18% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 2.38G ±46% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.59G ±35% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 5.64G ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.36G ±146% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.38G ±36% |
| [Geomean] | 2.46G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 20.4M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.34M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.70M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 21.4M ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.28M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.70M ± 0% |
| [Geomean] | 3.60M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 150M ±213% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 38.2M ±207% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.40M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 125M ±95% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 33.9M ±197% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.40M ± 0% |
| [Geomean] | 22.8M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 322M ±88% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 260M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.22M ±30% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 339M ±58% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 164M ±96% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.00M ±13% |
| [Geomean] | 65.5M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 28.0k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.7k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.47k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 27.9k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.8k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.47k ± 2% |
| [Geomean] | 8.46k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 1.68M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 882k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 88.2k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 1.68M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 887k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 88.1k ± 2% |
| [Geomean] | 508k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 5.57M ±33% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.27M ±36% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.32M ±111% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.74M ±36% |
| [Geomean] | 4.15M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 2.12G ±45% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.59G ±35% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.27G ±154% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.39G ±35% |
| [Geomean] | 1.56G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 670k ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 640k ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| [Geomean] | 512k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 2.44M ±63% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 980k ±84% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.97M ±128% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 790k ±14% |
| [Geomean] | 1.39M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.7k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 27.9k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.8k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 28.0k ± 1% |
| [Geomean] | 20.3k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 879k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.67M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 886k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.68M ± 1% |
| [Geomean] | 1.22M |