| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | fefb02adf45c4bcc879bd406a8d61f2a292c26a9 |
| benchmarks-commit | 523919e4e4f284a0c060e6e5e5ff7f6f521fa2ed |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4ah72-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 4b89bcb8b7141c7e4ef1a7dbb4c3f17f589d89c0 |
| experiment-commit-time | 2026-01-08T17:58:32Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-01-08T23:08:58.725240634Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260109.6 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260109.6/0 |
| upload-time | 2026-01-09T04:26:05Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 35.3µs ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 33.9µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 33.8µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 36.0µs ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 33.9µs ± 1% |
| [Geomean] | 34.4µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 4.06GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.37GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.31GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 4.10GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.32GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.31GB ± 3% |
| [Geomean] | 3.16GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.46GB ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.48GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.06GB ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.48GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.38GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.12GB ± 1% |
| [Geomean] | 4.21GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 9.26GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 7.58GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 5.35GB ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 9.30GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 7.28GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.38GB ± 1% |
| [Geomean] | 7.18GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 22.0M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 7.17M ±78% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 6.37M ±59% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 30.4M ±72% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 6.26M ±53% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 6.94M ±14% |
| [Geomean] | 10.5M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.10G ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.43G ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.08G ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.16G ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.20G ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.15G ±11% |
| [Geomean] | 1.96G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 2.35M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.44M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.60M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 2.34M ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.43M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.60M ± 0% |
| [Geomean] | 2.06M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 8.48M ±67% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.36M ±40% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 4.29M ±17% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 71.6M ±205% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.00M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 4.10M ±10% |
| [Geomean] | 6.90M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 236M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 115M ±96% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 41.1M ±135% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 239M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 80.0M ±120% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 24.1M ±143% |
| [Geomean] | 89.6M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 28.3k ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 27.8k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.47k ± 1% |
| [Geomean] | 8.49k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.70M ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 88.8k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.67M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 889k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 88.3k ± 1% |
| [Geomean] | 510k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.61M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.51M ±46% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.14M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.81M ±21% |
| [Geomean] | 3.51M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.39G ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.08G ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.15G ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.14G ± 6% |
| [Geomean] | 1.18G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 300k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 644k ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.13M ±130% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 640k ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 911k ±45% |
| [Geomean] | 807k |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.7k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 28.1k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 28.0k ± 1% |
| [Geomean] | 20.3k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 884k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.68M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 886k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.68M ± 1% |
| [Geomean] | 1.22M |