| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | fefb02adf45c4bcc879bd406a8d61f2a292c26a9 |
| benchmarks-commit | 523919e4e4f284a0c060e6e5e5ff7f6f521fa2ed |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 4b89bcb8b7141c7e4ef1a7dbb4c3f17f589d89c0 |
| experiment-commit-time | 2026-01-08T17:58:32Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-01-08T23:18:38.998380229Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260109.7 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260109.7/0 |
| upload-time | 2026-01-09T04:54:38Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 48.0µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 40.7µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.7µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 48.0µs ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 40.5µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.7µs ± 1% |
| [Geomean] | 40.3µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.06GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.60GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.18GB ±31% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.02GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.60GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.86GB ± 9% |
| [Geomean] | 3.60GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.17GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.24GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.19GB ±31% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.07GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.27GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.12GB ±29% |
| [Geomean] | 5.20GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.19GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.08GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.98GB ±22% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.05GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.12GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.99GB ±21% |
| [Geomean] | 7.17GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 236M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 249M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 21.4M ±64% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 236M ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 244M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 15.8M ±46% |
| [Geomean] | 102M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.05G ±60% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 14.6G ±54% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.10G ±96% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.44G ±75% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.4G ±61% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 914M ±74% |
| [Geomean] | 4.44G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 205M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 175M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.74M ±13% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 202M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 165M ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.67M ± 9% |
| [Geomean] | 45.4M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 369M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 401M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 93.9M ±53% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 374M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 386M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 76.3M ±43% |
| [Geomean] | 231M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.40G ±59% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 3.78G ±48% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 146M ±54% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.51G ±20% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 3.95G ±46% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 135M ±67% |
| [Geomean] | 925M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 20.9k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.3k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 20.8k ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.4k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.49k ± 1% |
| [Geomean] | 7.25k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.25M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 738k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 88.9k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.25M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 741k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.1k ± 1% |
| [Geomean] | 435k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 145M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 14.9M ±77% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 153M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 10.1M ±63% |
| [Geomean] | 42.7M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.8G ±41% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.11G ±94% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.7G ±48% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 949M ±76% |
| [Geomean] | 3.61G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 113M ±42% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 109M ±38% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.78M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 217M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 73.4M ±66% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 216M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 57.3M ±61% |
| [Geomean] | 118M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 526M ±60% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 122M ±72% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.21G ±156% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 114M ±77% |
| [Geomean] | 306M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.3k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.2k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.3k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.2k ± 1% |
| [Geomean] | 18.6k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 737k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.69M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 740k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.69M ± 1% |
| [Geomean] | 1.12M |