| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | fefb02adf45c4bcc879bd406a8d61f2a292c26a9 |
| benchmarks-commit | 523919e4e4f284a0c060e6e5e5ff7f6f521fa2ed |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | 2bbb2ace346a26e0b1f7e32f1cdc645db8170d1c |
| experiment-commit-time | 2026-01-08T18:42:14Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-01-08T23:30:52.039934568Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260109.9 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260109.9/0 |
| upload-time | 2026-01-09T06:16:26Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 87.3µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 71.7µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 47.4µs ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 90.8µs ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 71.9µs ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 46.9µs ± 3% |
| [Geomean] | 67.1µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.69GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.43GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.31GB ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.72GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.47GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.23GB ± 7% |
| [Geomean] | 4.09GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.64GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.13GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.67GB ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.60GB ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.15GB ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.48GB ±14% |
| [Geomean] | 5.70GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.72GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.05GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.40GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.68GB ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.17GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.18GB ±10% |
| [Geomean] | 7.63GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 441M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 554M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 286M ±20% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 442M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 548M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 265M ± 9% |
| [Geomean] | 406M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.46G ±14% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 14.0G ±61% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 17.0G ±15% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.43G ±46% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.3G ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 14.6G ±69% |
| [Geomean] | 11.7G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 357M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 347M ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 195M ±29% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 354M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 356M ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 200M ±52% |
| [Geomean] | 291M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 785M ±15% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.06G ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 446M ±20% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 787M ±15% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.05G ±35% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 401M ±30% |
| [Geomean] | 705M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 3.70G ±42% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.60G ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.79G ±83% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 3.70G ±59% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.27G ±34% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.12G ±128% |
| [Geomean] | 3.87G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.4k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.97k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.06k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.0k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.95k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.06k ± 2% |
| [Geomean] | 4.36k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 687k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 419k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 63.4k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 661k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 417k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 63.9k ± 2% |
| [Geomean] | 262k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 179M ±36% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 234M ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 172M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 233M ± 5% |
| [Geomean] | 203M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.6G ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 26.2G ±26% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.5G ±33% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 21.0G ±80% |
| [Geomean] | 16.1G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 124M ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 172M ±32% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 136M ±30% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 177M ±55% |
| [Geomean] | 151M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 334M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 325M ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 321M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 320M ±16% |
| [Geomean] | 325M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.09G ±47% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.90G ±140% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 965M ±32% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.79G ±231% |
| [Geomean] | 1.38G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.97k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.0k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.97k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.3k ± 3% |
| [Geomean] | 11.8k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 418k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.20M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 418k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.22M ± 3% |
| [Geomean] | 711k |