| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 69801b25b9624c3a678ef87d30771861e7bba51f |
| benchmarks-commit | 6f24f8f3cdcaa8c221df128cbbb0ae117d65ce07 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c3h88-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) Platinum 8481C CPU @ 2.70GHz |
| experiment-commit | 133b339ca546937919ee3a8027f15470ebeb88b9 |
| experiment-commit-time | 2026-01-28T16:13:28Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-01-29T03:37:48.097650594Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260129.56 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260129.56/0 |
| upload-time | 2026-01-29T09:15:38Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 36.0µs ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 34.1µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 33.9µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 36.5µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 34.2µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 33.9µs ± 0% |
| [Geomean] | 34.7µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 4.65GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.26GB ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.48GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 4.63GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.62GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.45GB ± 3% |
| [Geomean] | 3.40GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 7.11GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.33GB ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.14GB ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 7.01GB ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.83GB ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.11GB ± 2% |
| [Geomean] | 4.66GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 10.2GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 7.64GB ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 5.55GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 10.2GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 8.22GB ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 5.56GB ± 4% |
| [Geomean] | 7.66GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 58.3M ±33% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 12.2M ±104% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 6.19M ±36% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 63.4M ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 12.5M ±87% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 5.73M ±24% |
| [Geomean] | 16.5M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 5.30G ±22% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.85G ±104% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.38G ±26% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 5.70G ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 2.13G ±37% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.31G ±13% |
| [Geomean] | 2.45G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 21.5M ±17% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.30M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.80M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 21.6M ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.36M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.80M ± 0% |
| [Geomean] | 3.72M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 226M ±15% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 17.8M ±277% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.50M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 233M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 30.1M ±179% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.54M ± 6% |
| [Geomean] | 23.7M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 461M ±47% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 196M ±97% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.21M ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 359M ±59% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 222M ±97% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.80M ±38% |
| [Geomean] | 72.5M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 27.8k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.7k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.47k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 27.4k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.7k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 8.42k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 1.67M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 880k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 88.3k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 1.65M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 879k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 88.5k ± 1% |
| [Geomean] | 505k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.38M ±91% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.74M ±28% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 5.31M ±30% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.47M ±15% |
| [Geomean] | 4.17M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.70G ±99% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.38G ±26% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.93G ±31% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.28G ±15% |
| [Geomean] | 1.55G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 610k ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 660k ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| [Geomean] | 504k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 2.14M ±120% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 756k ±19% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 2.53M ±86% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 956k ±88% |
| [Geomean] | 1.41M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.6k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 28.0k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.6k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 28.1k ± 0% |
| [Geomean] | 20.2k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 879k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.68M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 876k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.68M ± 0% |
| [Geomean] | 1.21M |