| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 63a1b82d1e68ddd87652467303901593efe0ff11 |
| benchmarks-commit | 6f24f8f3cdcaa8c221df128cbbb0ae117d65ce07 |
| branch | release-branch.go1.24 |
| builder | go1.24-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | b2abaab3fc24262d6161a03f0e958a8f8c699053 |
| experiment-commit-time | 2026-01-28T22:03:15Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-01-29T04:02:13.457316019Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260129.59 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260129.59/0 |
| upload-time | 2026-01-29T09:49:16Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 46.2µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 38.9µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.6µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 46.3µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 39.3µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.6µs ± 1% |
| [Geomean] | 39.3µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.14GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.62GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.12GB ±32% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.16GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.56GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.19GB ±31% |
| [Geomean] | 3.71GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.39GB ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.26GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.04GB ±30% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.34GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.22GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.06GB ±30% |
| [Geomean] | 5.19GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.48GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.13GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.93GB ±20% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.33GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.06GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.93GB ±19% |
| [Geomean] | 7.21GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 222M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 229M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 15.5M ±74% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 223M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 237M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 16.5M ±72% |
| [Geomean] | 94.0M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.64G ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 15.0G ±65% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 963M ±116% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.79G ±58% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.4G ±35% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.03G ±81% |
| [Geomean] | 4.38G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 193M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 153M ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.54M ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 190M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 157M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.64M ± 6% |
| [Geomean] | 42.5M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 352M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 361M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 74.8M ±51% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 347M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 359M ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 77.4M ±57% |
| [Geomean] | 212M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.52G ±25% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 3.91G ±42% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 114M ±54% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.52G ±50% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.38G ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 133M ±64% |
| [Geomean] | 918M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 21.6k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.9k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.49k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 21.6k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.7k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.49k ± 1% |
| [Geomean] | 7.44k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.30M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 772k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.3k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.30M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 764k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.3k ± 1% |
| [Geomean] | 446k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 135M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 9.62M ±98% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 139M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 10.3M ±89% |
| [Geomean] | 36.9M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 14.9G ±65% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 966M ±115% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.0G ±57% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.03G ±79% |
| [Geomean] | 3.72G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 89.3M ±51% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 100M ±37% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.33M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 197M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 51.8M ±78% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 203M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 53.7M ±72% |
| [Geomean] | 103M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 658M ±58% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 85.3M ±87% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.42G ±136% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 103M ±72% |
| [Geomean] | 301M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.8k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.3k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.7k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.2k ± 1% |
| [Geomean] | 19.0k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 770k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.70M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 763k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.69M ± 1% |
| [Geomean] | 1.14M |