| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 63a1b82d1e68ddd87652467303901593efe0ff11 |
| benchmarks-commit | 6f24f8f3cdcaa8c221df128cbbb0ae117d65ce07 |
| branch | release-branch.go1.24 |
| builder | go1.24-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | cb75daf3b29129620fa4a35ee2d3903e908aeb1c |
| experiment-commit-time | 2026-01-28T22:10:33Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-01-29T03:52:58.662103207Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260129.62 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260129.62/0 |
| upload-time | 2026-01-29T11:03:52Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 88.4µs ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 71.2µs ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 47.5µs ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 89.4µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 71.7µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 47.1µs ± 2% |
| [Geomean] | 67.0µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.70GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.48GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.33GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.77GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.53GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.31GB ± 6% |
| [Geomean] | 4.14GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.57GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.17GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.62GB ±10% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.67GB ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.25GB ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.57GB ± 8% |
| [Geomean] | 5.74GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.67GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.15GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.36GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.87GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.35GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.33GB ± 3% |
| [Geomean] | 7.71GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 441M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 547M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 305M ±13% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 444M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 581M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 288M ±11% |
| [Geomean] | 420M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.99G ±43% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.9G ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 19.6G ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.64G ±49% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.3G ±66% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 19.6G ±18% |
| [Geomean] | 12.8G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 356M ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 364M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 204M ±34% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 349M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 371M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 208M ±31% |
| [Geomean] | 299M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 812M ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.06G ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 481M ±32% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 843M ±16% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.07G ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 424M ±23% |
| [Geomean] | 736M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.24G ±71% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 5.95G ±35% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.95G ±70% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.17G ±45% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.27G ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.23G ±117% |
| [Geomean] | 4.24G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.3k ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.02k ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.05k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.2k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.97k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.06k ± 2% |
| [Geomean] | 4.37k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 680k ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 422k ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 63.3k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 672k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 418k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 63.8k ± 2% |
| [Geomean] | 262k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 176M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 233M ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 161M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 233M ± 6% |
| [Geomean] | 198M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.1G ±54% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 24.2G ±33% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.1G ±35% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 25.3G ±49% |
| [Geomean] | 16.6G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 125M ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 175M ±40% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 117M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 182M ±38% |
| [Geomean] | 147M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 328M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 322M ±15% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 306M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 317M ±10% |
| [Geomean] | 318M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.16G ±96% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.23G ±117% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 928M ±52% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 917M ±76% |
| [Geomean] | 1.22G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.03k ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 19.9k ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.97k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.2k ± 2% |
| [Geomean] | 11.8k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 422k ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.19M ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 418k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.21M ± 2% |
| [Geomean] | 711k |