| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 69801b25b9624c3a678ef87d30771861e7bba51f |
| benchmarks-commit | 6f24f8f3cdcaa8c221df128cbbb0ae117d65ce07 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | 7f0f67195194cb07122315d5ab563eb617dbe21a |
| experiment-commit-time | 2026-01-29T01:01:37Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-01-29T04:36:52.580418359Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260129.63 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260129.63/0 |
| upload-time | 2026-01-29T11:20:18Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 87.7µs ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 71.0µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 46.4µs ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 90.3µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 71.1µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 46.4µs ± 1% |
| [Geomean] | 66.5µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.75GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.54GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.29GB ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.71GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.54GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.30GB ± 7% |
| [Geomean] | 4.14GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.60GB ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.28GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.63GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.64GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.12GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.79GB ± 2% |
| [Geomean] | 5.78GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.74GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.31GB ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.35GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.03GB ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.14GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.59GB ± 4% |
| [Geomean] | 7.79GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 436M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 562M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 267M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 441M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 544M ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 274M ±11% |
| [Geomean] | 403M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.60G ±20% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 9.72G ±31% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 18.3G ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.25G ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.2G ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 16.9G ±24% |
| [Geomean] | 11.1G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 352M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 380M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 192M ±45% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 352M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 354M ±43% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 213M ±25% |
| [Geomean] | 297M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 812M ±20% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.00G ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 389M ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 809M ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.03G ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 416M ±19% |
| [Geomean] | 692M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 3.29G ±55% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.15G ±39% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.10G ±156% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 3.54G ±59% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.47G ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.40G ±76% |
| [Geomean] | 3.64G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.4k ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.03k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.08k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.1k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.03k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.07k ± 1% |
| [Geomean] | 4.40k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 685k ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 422k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 64.6k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 665k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 422k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 64.5k ± 1% |
| [Geomean] | 264k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 161M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 231M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 171M ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 230M ± 4% |
| [Geomean] | 195M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 9.51G ±35% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 29.9G ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.6G ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 22.5G ±33% |
| [Geomean] | 16.5G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 127M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 171M ±51% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 131M ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 177M ±45% |
| [Geomean] | 150M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 329M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 312M ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 322M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 315M ±15% |
| [Geomean] | 320M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 831M ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 994M ±143% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.08G ±92% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.58G ±121% |
| [Geomean] | 1.09G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.05k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.5k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.03k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.5k ± 1% |
| [Geomean] | 12.0k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 423k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.23M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 422k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.23M ± 1% |
| [Geomean] | 720k |