| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 69801b25b9624c3a678ef87d30771861e7bba51f |
| benchmarks-commit | 6f24f8f3cdcaa8c221df128cbbb0ae117d65ce07 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | acd65ebb13a11f1b070b63a66b35bb1b15934409 |
| experiment-commit-time | 2026-01-31T02:35:34Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-01-31T02:40:14.990949771Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260131.8 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260131.8/0 |
| upload-time | 2026-01-31T08:09:26Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 45.1µs ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 37.5µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.6µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 44.6µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 37.4µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.5µs ± 1% |
| [Geomean] | 38.4µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.10GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.58GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.21GB ±27% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.10GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.58GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.13GB ±32% |
| [Geomean] | 3.70GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.37GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.20GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.02GB ±28% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.35GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.22GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.86GB ±33% |
| [Geomean] | 5.12GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.46GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.15GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.97GB ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.34GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.13GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.89GB ±14% |
| [Geomean] | 7.23GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 218M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 207M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 13.6M ±64% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 214M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 206M ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 11.8M ±79% |
| [Geomean] | 82.6M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.17G ±35% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.1G ±32% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 829M ±102% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.64G ±19% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.8G ±41% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 750M ±133% |
| [Geomean] | 3.76G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 185M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 158M ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.51M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 187M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 149M ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.50M ± 0% |
| [Geomean] | 41.5M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 336M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 351M ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 64.6M ±56% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 336M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 337M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 57.7M ±67% |
| [Geomean] | 192M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.42G ±71% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 2.83G ±62% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 111M ±59% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.22G ±70% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 3.09G ±48% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 97.1M ±64% |
| [Geomean] | 739M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 22.2k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.3k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.49k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 22.4k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.4k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.49k ± 1% |
| [Geomean] | 7.63k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.33M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 799k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.4k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.35M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 803k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.4k ± 1% |
| [Geomean] | 458k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 125M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 8.42M ±89% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 131M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.90M ±114% |
| [Geomean] | 31.2M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.8G ±34% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 880M ±91% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.6G ±48% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 724M ±132% |
| [Geomean] | 2.99G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 95.6M ±47% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 99.4M ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.41M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 196M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 45.2M ±86% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 195M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 37.6M ±101% |
| [Geomean] | 89.9M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 768M ±127% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 83.6M ±81% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 965M ±74% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 70.4M ±91% |
| [Geomean] | 257M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.3k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.3k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.4k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.3k ± 1% |
| [Geomean] | 19.4k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 799k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.70M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 802k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.70M ± 1% |
| [Geomean] | 1.17M |