| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | eaf3bc799a221cc375f188e8699c9330c1caf40a |
| benchmarks-commit | 6f24f8f3cdcaa8c221df128cbbb0ae117d65ce07 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4ah72-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | c34b99a5e20307a55a047543f6b48d8a28d830b5 |
| experiment-commit-time | 2026-02-05T19:50:32Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-02-05T19:55:58.049400699Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260206.1 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260206.1/0 |
| upload-time | 2026-02-06T01:13:14Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 35.9µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 33.9µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 35.9µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 33.9µs ± 1% |
| [Geomean] | 34.5µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 4.07GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.29GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.26GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 4.08GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.31GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.31GB ± 2% |
| [Geomean] | 3.13GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.51GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.36GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.08GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.51GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.40GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.10GB ± 3% |
| [Geomean] | 4.21GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 9.36GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 7.16GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 5.32GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 9.43GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 7.40GB ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.42GB ± 3% |
| [Geomean] | 7.16GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 31.3M ±52% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 5.63M ±40% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 6.22M ±38% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 32.0M ±53% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 5.33M ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 6.54M ±15% |
| [Geomean] | 10.3M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.04G ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.21G ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.06G ±24% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 4.79G ±19% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.21G ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.12G ± 4% |
| [Geomean] | 1.86G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.66M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.30M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.20M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.67M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.30M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.20M ± 0% |
| [Geomean] | 1.68M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 97.9M ±131% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 2.31M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.30M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 96.7M ±152% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 2.43M ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.26M ± 5% |
| [Geomean] | 9.11M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 244M ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 59.8M ±195% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 6.96M ±35% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 245M ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 69.3M ±178% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 23.5M ±239% |
| [Geomean] | 58.6M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 27.9k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.47k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 27.9k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 8.47k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.67M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 887k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 88.5k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.67M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 888k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 88.6k ± 1% |
| [Geomean] | 509k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.17M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.86M ±58% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.11M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 4.08M ±25% |
| [Geomean] | 3.53M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.21G ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.05G ±27% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.17G ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.11G ± 3% |
| [Geomean] | 1.13G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 300k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.02M ±66% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 640k ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.10M ±18% |
| [Geomean] | 811k |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 28.0k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 28.0k ± 1% |
| [Geomean] | 20.3k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 886k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.68M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 886k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.68M ± 1% |
| [Geomean] | 1.22M |