| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | eaf3bc799a221cc375f188e8699c9330c1caf40a |
| benchmarks-commit | 6f24f8f3cdcaa8c221df128cbbb0ae117d65ce07 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | 934a79ff2f25292798a5a0469fc8b4bddb6dcee7 |
| experiment-commit-time | 2026-02-05T22:24:24Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-02-05T22:52:32.908501289Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260206.10 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260206.10/0 |
| upload-time | 2026-02-06T05:39:03Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 87.3µs ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 70.7µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 47.3µs ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 87.5µs ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 72.1µs ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 47.0µs ± 2% |
| [Geomean] | 66.5µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.72GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.54GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.27GB ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.76GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.50GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.25GB ± 3% |
| [Geomean] | 4.12GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.69GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.19GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.47GB ±13% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.68GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.25GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.42GB ±12% |
| [Geomean] | 5.70GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.91GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.18GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.18GB ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.76GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.33GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.19GB ± 7% |
| [Geomean] | 7.67GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 432M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 552M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 286M ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 437M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 551M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 288M ±12% |
| [Geomean] | 410M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.34G ±27% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.4G ±53% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 15.7G ±59% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.62G ±37% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 9.45G ±43% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 17.5G ±26% |
| [Geomean] | 11.4G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 346M ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 361M ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 202M ±38% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 347M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 366M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 230M ± 9% |
| [Geomean] | 301M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 772M ±17% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.09G ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 429M ±41% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 787M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.10G ±34% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 424M ±19% |
| [Geomean] | 714M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 3.59G ±50% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.17G ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.93G ±101% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 3.61G ±49% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 5.87G ±43% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.29G ±123% |
| [Geomean] | 3.83G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.5k ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.02k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.05k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.5k ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.92k ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.06k ± 2% |
| [Geomean] | 4.39k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 689k ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 422k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 63.3k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 688k ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 415k ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 63.9k ± 2% |
| [Geomean] | 264k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 172M ±32% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 234M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 176M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 235M ± 5% |
| [Geomean] | 202M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.1G ±32% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 21.9G ±71% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 9.10G ±44% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 19.2G ±27% |
| [Geomean] | 14.4G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 125M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 177M ±46% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 138M ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 208M ± 9% |
| [Geomean] | 159M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 324M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 320M ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 345M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 334M ±10% |
| [Geomean] | 331M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.23G ±86% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.72G ±149% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 984M ±77% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.40G ±169% |
| [Geomean] | 1.31G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.09k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.1k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.95k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.2k ± 2% |
| [Geomean] | 11.9k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 425k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.21M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 417k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.21M ± 2% |
| [Geomean] | 714k |