| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | eaf3bc799a221cc375f188e8699c9330c1caf40a |
| benchmarks-commit | 6f24f8f3cdcaa8c221df128cbbb0ae117d65ce07 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c3h88-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) Platinum 8481C CPU @ 2.70GHz |
| experiment-commit | 934a79ff2f25292798a5a0469fc8b4bddb6dcee7 |
| experiment-commit-time | 2026-02-05T22:24:24Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-02-06T00:02:14.888693352Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260206.12 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260206.12/0 |
| upload-time | 2026-02-06T05:42:11Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 36.2µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 33.9µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 33.9µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 36.4µs ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 33.9µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 33.9µs ± 0% |
| [Geomean] | 34.7µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 4.61GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.09GB ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.48GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 4.59GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.63GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.49GB ± 1% |
| [Geomean] | 3.37GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 7.15GB ±15% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.12GB ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.20GB ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 6.78GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.79GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.15GB ± 6% |
| [Geomean] | 4.61GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 10.2GB ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 7.27GB ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 5.63GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 10.0GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 8.23GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 5.61GB ± 5% |
| [Geomean] | 7.60GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 56.8M ±55% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 8.62M ±198% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 5.13M ±15% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 59.1M ±34% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 12.3M ±124% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 5.53M ±23% |
| [Geomean] | 14.7M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 5.77G ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.44G ±190% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.23G ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 5.79G ±16% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.46G ±98% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.32G ±22% |
| [Geomean] | 2.20G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 21.6M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.28M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.70M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 21.2M ±21% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.31M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.72M ± 7% |
| [Geomean] | 3.62M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 161M ±77% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.26M ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.43M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 203M ±114% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 46.8M ±222% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.44M ± 2% |
| [Geomean] | 18.4M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 259M ±19% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 130M ±145% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.22M ±18% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 340M ±68% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 182M ±97% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.07M ±11% |
| [Geomean] | 57.4M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 27.6k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.8k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 27.5k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.8k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.47k ± 0% |
| [Geomean] | 8.43k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 1.66M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 886k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 88.5k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 1.65M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 886k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 88.4k ± 0% |
| [Geomean] | 506k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.69M ±179% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.38M ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.34M ±88% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.73M ±26% |
| [Geomean] | 3.53M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.30G ±188% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.24G ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.38G ±99% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.32G ±22% |
| [Geomean] | 1.31G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 580k ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 633k ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| [Geomean] | 492k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.38M ±60% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 775k ±16% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 2.61M ±153% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 767k ±17% |
| [Geomean] | 1.21M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.7k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 28.1k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.7k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 28.0k ± 0% |
| [Geomean] | 20.3k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 884k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.68M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 884k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.68M ± 0% |
| [Geomean] | 1.22M |