| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | eaf3bc799a221cc375f188e8699c9330c1caf40a |
| benchmarks-commit | 6f24f8f3cdcaa8c221df128cbbb0ae117d65ce07 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | d4febb45179fa99ee1d5783bcb693ed7ba14115c |
| experiment-commit-time | 2026-02-06T01:05:55Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-02-06T01:36:47.146874786Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260206.14 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260206.14/0 |
| upload-time | 2026-02-06T07:09:59Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 46.0µs ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 39.2µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.5µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 46.1µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 39.0µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.6µs ± 1% |
| [Geomean] | 39.3µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.10GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.58GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.87GB ±24% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.05GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.57GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.37GB ±28% |
| [Geomean] | 3.65GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.27GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.21GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.97GB ±30% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.37GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.18GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.20GB ±32% |
| [Geomean] | 5.19GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.36GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.06GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.92GB ±13% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.33GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.09GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 5.06GB ±20% |
| [Geomean] | 7.22GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 225M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 235M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 13.3M ±79% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 224M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 230M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 18.0M ±63% |
| [Geomean] | 93.2M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.17G ±57% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.8G ±43% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 750M ±168% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.25G ±20% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.6G ±45% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.07G ±88% |
| [Geomean] | 4.18G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 192M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 164M ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.72M ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 194M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 152M ±39% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.88M ± 4% |
| [Geomean] | 44.0M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 347M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 379M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 68.1M ±66% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 352M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 350M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 82.2M ±54% |
| [Geomean] | 212M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.55G ±46% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.27G ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 118M ±56% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.44G ±30% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 3.84G ±30% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 130M ±53% |
| [Geomean] | 910M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 21.7k ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.8k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.49k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 21.7k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.8k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.49k ± 1% |
| [Geomean] | 7.45k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.30M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 766k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.2k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.30M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 769k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.3k ± 1% |
| [Geomean] | 447k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 135M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 8.10M ±116% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 140M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 11.7M ±80% |
| [Geomean] | 36.6M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.5G ±80% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 758M ±165% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.5G ±67% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.07G ±88% |
| [Geomean] | 3.42G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 99.4M ±49% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 101M ±54% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.49M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 206M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 48.3M ±100% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 202M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 60.5M ±69% |
| [Geomean] | 105M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 753M ±123% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 95.2M ±76% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.25G ±200% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 102M ±63% |
| [Geomean] | 309M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.7k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.3k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.8k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.3k ± 1% |
| [Geomean] | 19.0k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 764k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.70M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 768k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.70M ± 1% |
| [Geomean] | 1.14M |