| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | eaf3bc799a221cc375f188e8699c9330c1caf40a |
| benchmarks-commit | 6f24f8f3cdcaa8c221df128cbbb0ae117d65ce07 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4ah72-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | e2a34c7e9b04564ddad50bd7ec7b52fabde74192 |
| experiment-commit-time | 2026-02-05T22:26:01Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-02-06T03:32:46.606135943Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260206.16 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260206.16/0 |
| upload-time | 2026-02-06T08:51:06Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 35.2µs ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 33.9µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 35.8µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 33.8µs ± 1% |
| [Geomean] | 34.4µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 4.07GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.31GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.30GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 4.09GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.32GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.31GB ± 2% |
| [Geomean] | 3.15GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.45GB ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.38GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.10GB ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.54GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.37GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.09GB ± 4% |
| [Geomean] | 4.20GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 9.30GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 7.28GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 5.40GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 9.42GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 7.32GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.39GB ± 4% |
| [Geomean] | 7.17GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 21.6M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 5.28M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 6.19M ±28% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 29.2M ±63% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 5.24M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.97M ±22% |
| [Geomean] | 9.29M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 4.80G ±25% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.21G ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.12G ±10% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 4.95G ±24% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.21G ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.17G ±37% |
| [Geomean] | 1.89G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.85M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.30M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.20M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.91M ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.30M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.20M ± 0% |
| [Geomean] | 1.75M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 56.2M ±288% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 2.40M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.23M ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 69.6M ±213% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 2.33M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.18M ± 4% |
| [Geomean] | 7.80M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 242M ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 62.4M ±92% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 6.21M ±24% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 245M ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 68.5M ±194% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 7.24M ±81% |
| [Geomean] | 47.4M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 28.4k ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.47k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 28.0k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 8.51k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.70M ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 889k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 88.5k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.68M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 888k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 88.7k ± 1% |
| [Geomean] | 510k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.14M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.42M ±27% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.19M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.61M ±36% |
| [Geomean] | 3.34M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.14G ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.09G ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.16G ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.11G ±33% |
| [Geomean] | 1.12G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 300k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 925k ±46% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 837k ±52% |
| [Geomean] | 727k |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 28.1k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 28.1k ± 1% |
| [Geomean] | 20.4k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 886k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.68M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 886k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.68M ± 1% |
| [Geomean] | 1.22M |