| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | eaf3bc799a221cc375f188e8699c9330c1caf40a |
| benchmarks-commit | 6f24f8f3cdcaa8c221df128cbbb0ae117d65ce07 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | cfe0f5557163ae64c19bccf51e2c98fa0fc76430 |
| experiment-commit-time | 2026-02-05T22:24:12Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-02-06T05:10:23.007395872Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260206.19 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260206.19/0 |
| upload-time | 2026-02-06T10:43:49Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 46.9µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 40.5µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.7µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 47.7µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 39.9µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.7µs ± 1% |
| [Geomean] | 40.0µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.08GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.60GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.23GB ±29% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.01GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.56GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.05GB ±39% |
| [Geomean] | 3.67GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.21GB ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.36GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.34GB ±35% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.18GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.08GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.20GB ±29% |
| [Geomean] | 5.27GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.28GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.20GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 5.15GB ±25% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.25GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.07GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 5.05GB ±21% |
| [Geomean] | 7.27GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 230M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 246M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 19.6M ±61% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 233M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 242M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 17.7M ±77% |
| [Geomean] | 102M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.57G ±40% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 16.1G ±40% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.22G ±84% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.49G ±22% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 9.93G ±51% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.01G ±126% |
| [Geomean] | 4.27G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 198M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 159M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.91M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 201M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 183M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.90M ± 7% |
| [Geomean] | 46.3M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 369M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 398M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 88.7M ±53% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 364M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 383M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 79.5M ±58% |
| [Geomean] | 229M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.52G ±36% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.70G ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 150M ±57% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.46G ±29% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 3.83G ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 141M ±61% |
| [Geomean] | 971M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 21.3k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.4k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 20.9k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.5k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 7.30k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.28M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 741k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.0k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.26M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 752k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 88.9k ± 1% |
| [Geomean] | 438k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 136M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 13.1M ±77% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 143M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 11.6M ±101% |
| [Geomean] | 41.4M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 15.2G ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.22G ±82% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 9.93G ±41% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.03G ±123% |
| [Geomean] | 3.71G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 74.6M ±41% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 112M ±37% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.24M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 204M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 66.8M ±65% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 214M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 59.4M ±77% |
| [Geomean] | 115M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 958M ±68% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 124M ±68% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 606M ±155% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 114M ±76% |
| [Geomean] | 301M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.3k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.1k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.5k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.2k ± 1% |
| [Geomean] | 18.7k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 740k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.69M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 752k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.69M ± 1% |
| [Geomean] | 1.12M |