| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | eaf3bc799a221cc375f188e8699c9330c1caf40a |
| benchmarks-commit | 6f24f8f3cdcaa8c221df128cbbb0ae117d65ce07 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c3h88-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) Platinum 8481C CPU @ 2.70GHz |
| experiment-commit | cd92bae42f78b4ea69ef39d7827fc827230ce0f3 |
| experiment-commit-time | 2026-02-05T22:24:18Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-02-06T05:41:27.055131893Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260206.20 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260206.20/0 |
| upload-time | 2026-02-06T11:19:33Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 36.2µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 34.0µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 34.0µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 35.4µs ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 34.0µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 33.9µs ± 0% |
| [Geomean] | 34.6µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 4.62GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.26GB ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.49GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 4.59GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.26GB ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.47GB ± 1% |
| [Geomean] | 3.34GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 7.13GB ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.46GB ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.12GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 6.97GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.42GB ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.11GB ± 1% |
| [Geomean] | 4.60GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 10.2GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 7.72GB ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 5.53GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 10.1GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 7.74GB ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 5.53GB ± 6% |
| [Geomean] | 7.57GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 65.4M ±15% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 11.4M ±143% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 6.59M ±44% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 49.1M ±40% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 10.7M ±107% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 5.25M ±12% |
| [Geomean] | 15.4M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 5.69G ±15% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.77G ±172% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.48G ±27% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 5.77G ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.53G ±99% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.29G ±20% |
| [Geomean] | 2.35G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 21.4M ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.33M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.83M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 20.4M ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.29M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.84M ± 3% |
| [Geomean] | 3.69M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 247M ±22% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 16.3M ±260% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.50M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 115M ±149% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.3M ±149% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.50M ± 0% |
| [Geomean] | 18.6M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 417M ±61% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 184M ±97% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.21M ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 264M ±14% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 179M ±97% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.19M ±19% |
| [Geomean] | 63.2M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 27.7k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.8k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.47k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 28.2k ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.7k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.47k ± 1% |
| [Geomean] | 8.47k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 1.66M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 887k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 88.4k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 1.69M ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 885k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 88.3k ± 1% |
| [Geomean] | 508k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.24M ±171% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.00M ±25% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.86M ±90% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.61M ±38% |
| [Geomean] | 3.92M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.62G ±156% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.48G ±27% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.44G ±99% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.28G ±20% |
| [Geomean] | 1.45G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 640k ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 600k ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| [Geomean] | 498k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 2.15M ±95% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 856k ±40% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 2.14M ±157% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 725k ±24% |
| [Geomean] | 1.30M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.7k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 28.0k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.7k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 28.0k ± 0% |
| [Geomean] | 20.3k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 880k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.68M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 883k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.68M ± 0% |
| [Geomean] | 1.22M |