| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | eaf3bc799a221cc375f188e8699c9330c1caf40a |
| benchmarks-commit | 6f24f8f3cdcaa8c221df128cbbb0ae117d65ce07 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c3h88-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) Platinum 8481C CPU @ 2.70GHz |
| experiment-commit | cfe0f5557163ae64c19bccf51e2c98fa0fc76430 |
| experiment-commit-time | 2026-02-05T22:24:12Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-02-06T05:44:57.948662964Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260206.21 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260206.21/0 |
| upload-time | 2026-02-06T11:22:47Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 35.6µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 33.9µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 34.0µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 36.6µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 33.7µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 34.0µs ± 1% |
| [Geomean] | 34.6µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 4.59GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.27GB ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.48GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 4.62GB ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 2.98GB ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.50GB ± 1% |
| [Geomean] | 3.30GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 7.08GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.37GB ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.11GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 7.09GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.02GB ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.28GB ± 8% |
| [Geomean] | 4.56GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 10.1GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 7.65GB ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 5.55GB ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 10.3GB ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 7.21GB ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 5.73GB ± 6% |
| [Geomean] | 7.53GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 49.5M ±33% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 11.0M ±85% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 6.63M ±31% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 64.2M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 6.71M ±176% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 6.45M ±27% |
| [Geomean] | 14.7M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 5.52G ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.56G ±98% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.44G ±40% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 5.74G ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 952M ±182% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.38G ±27% |
| [Geomean] | 2.13G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 20.3M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.33M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.80M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 22.0M ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.24M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.80M ± 0% |
| [Geomean] | 3.66M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 127M ±112% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 38.4M ±129% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.50M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 243M ±17% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.29M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.48M ± 5% |
| [Geomean] | 17.8M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 356M ±70% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 175M ±97% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.20M ±43% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 379M ±59% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 112M ±155% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 7.13M ±194% |
| [Geomean] | 65.6M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 28.1k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.8k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.47k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 27.4k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.8k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.47k ± 1% |
| [Geomean] | 8.45k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 1.68M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 886k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 88.3k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 1.64M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 890k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 88.4k ± 1% |
| [Geomean] | 507k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.82M ±90% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.06M ±38% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 2.63M ±136% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.05M ±28% |
| [Geomean] | 3.59M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.35G ±99% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.43G ±41% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 875M ±161% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.39G ±26% |
| [Geomean] | 1.24G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 630k ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 560k ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| [Geomean] | 487k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 2.21M ±76% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.42M ±252% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 988k ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.90M ±274% |
| [Geomean] | 1.56M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.7k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 28.0k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.8k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 28.0k ± 1% |
| [Geomean] | 20.3k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 883k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.68M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 889k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.68M ± 1% |
| [Geomean] | 1.22M |