| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | eaf3bc799a221cc375f188e8699c9330c1caf40a |
| benchmarks-commit | 6f24f8f3cdcaa8c221df128cbbb0ae117d65ce07 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4ah72-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 052e64e9386c9e1d1dcc83d5373e7dee66f67de2 |
| experiment-commit-time | 2026-02-05T21:43:58Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-02-05T22:15:15.099796579Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260206.4 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260206.4/0 |
| upload-time | 2026-02-06T03:31:47Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 35.4µs ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 33.9µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 35.9µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 33.8µs ± 1% |
| [Geomean] | 34.4µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 4.02GB ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.30GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.31GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 4.05GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.32GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.31GB ± 1% |
| [Geomean] | 3.14GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.41GB ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.38GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.08GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.49GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.38GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.14GB ± 6% |
| [Geomean] | 4.20GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 9.28GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 7.24GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 5.39GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 9.35GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 7.40GB ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.45GB ± 5% |
| [Geomean] | 7.18GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 21.2M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 5.31M ±45% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 6.19M ±34% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 29.2M ±64% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.82M ±31% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 6.25M ± 7% |
| [Geomean] | 9.22M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.22G ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.18G ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.21G ±28% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.21G ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.18G ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.15G ± 7% |
| [Geomean] | 1.94G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.48M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.20M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.07M ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.51M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.20M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.06M ± 7% |
| [Geomean] | 1.55M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 3.91M ±33% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 2.15M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.08M ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 69.9M ±224% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 2.14M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.12M ±12% |
| [Geomean] | 4.79M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 230M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 24.2M ±316% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 8.24M ±65% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 248M ±15% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 35.6M ±230% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 11.1M ±166% |
| [Geomean] | 40.6M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 28.2k ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 27.8k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 8.49k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.69M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 887k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 88.6k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.67M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 88.7k ± 1% |
| [Geomean] | 510k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.10M ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.63M ±29% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.11M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.66M ±34% |
| [Geomean] | 3.37M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.16G ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.20G ±28% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.16G ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.13G ± 5% |
| [Geomean] | 1.16G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 300k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 750k ±60% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.31M ±91% |
| [Geomean] | 771k |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 28.1k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 28.1k ± 1% |
| [Geomean] | 20.4k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.68M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 886k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.68M ± 1% |
| [Geomean] | 1.22M |