| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | eaf3bc799a221cc375f188e8699c9330c1caf40a |
| benchmarks-commit | 6f24f8f3cdcaa8c221df128cbbb0ae117d65ce07 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4ah72-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | fd146ff3b315c54e271a886d7451d0abd89f2cad |
| experiment-commit-time | 2026-02-05T22:00:57Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-02-05T22:14:38.565976882Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260206.5 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260206.5/0 |
| upload-time | 2026-02-06T03:32:11Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 35.4µs ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 33.9µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 33.8µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 35.3µs ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 33.9µs ± 1% |
| [Geomean] | 34.4µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 4.04GB ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.33GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.29GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 4.04GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.32GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.30GB ± 2% |
| [Geomean] | 3.14GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.45GB ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.36GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.07GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.54GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.37GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.09GB ± 2% |
| [Geomean] | 4.20GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 9.39GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 7.53GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 5.37GB ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 9.30GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 7.20GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.38GB ± 1% |
| [Geomean] | 7.18GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 21.9M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 6.06M ±58% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 6.05M ±22% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 21.7M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 5.28M ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 6.46M ±27% |
| [Geomean] | 9.16M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.15G ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.27G ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.03G ±28% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.25G ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.24G ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.14G ± 0% |
| [Geomean] | 1.92G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.93M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.36M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.36M ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.95M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.40M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.40M ± 0% |
| [Geomean] | 1.85M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.49M ±24% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 2.56M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.45M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 6.05M ±47% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 2.54M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.44M ± 2% |
| [Geomean] | 3.70M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 239M ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 64.4M ±213% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 23.9M ±216% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 237M ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 42.8M ±145% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 7.84M ±61% |
| [Geomean] | 55.5M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 28.2k ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 28.3k ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 8.52k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.69M ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 88.8k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.70M ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 88.6k ± 1% |
| [Geomean] | 511k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.42M ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.43M ±45% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.21M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 4.11M ±17% |
| [Geomean] | 3.53M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.22G ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.02G ±31% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.20G ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.11G ± 9% |
| [Geomean] | 1.13G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 300k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 630k ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 950k ±47% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 960k ±98% |
| [Geomean] | 766k |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 28.1k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 28.0k ± 1% |
| [Geomean] | 20.3k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 885k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.69M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 886k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.68M ± 1% |
| [Geomean] | 1.22M |