| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | eaf3bc799a221cc375f188e8699c9330c1caf40a |
| benchmarks-commit | 6f24f8f3cdcaa8c221df128cbbb0ae117d65ce07 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | e2a34c7e9b04564ddad50bd7ec7b52fabde74192 |
| experiment-commit-time | 2026-02-05T22:26:01Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-02-05T23:27:48.415745817Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260206.6 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260206.6/0 |
| upload-time | 2026-02-06T04:59:03Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 46.4µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 39.9µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.3µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 46.4µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 39.4µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.8µs ± 0% |
| [Geomean] | 39.5µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.08GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.55GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.68GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.06GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.57GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.55GB ±35% |
| [Geomean] | 3.63GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.26GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.15GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.21GB ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.27GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.16GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.84GB ± 1% |
| [Geomean] | 5.07GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.24GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.99GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.44GB ±21% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.26GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.07GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 5.51GB ± 3% |
| [Geomean] | 7.16GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 226M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 243M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 7.16M ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 225M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 236M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 27.0M ±17% |
| [Geomean] | 90.9M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.11G ±43% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.6G ±76% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 228M ±55% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.61G ±20% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.8G ±45% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.55G ±22% |
| [Geomean] | 3.48G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 193M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 175M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.74M ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 195M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 165M ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.92M ± 4% |
| [Geomean] | 45.4M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 349M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 379M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 39.8M ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 347M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 367M ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 117M ± 7% |
| [Geomean] | 207M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.55G ±57% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.00G ±50% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 65.3M ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.43G ±41% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 3.62G ±54% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 195M ±33% |
| [Geomean] | 861M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 21.6k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.6k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.49k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 21.5k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.7k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 7.40k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.29M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 753k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.7k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.29M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 762k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 88.8k ± 1% |
| [Geomean] | 444k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 137M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.66M ±16% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 143M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 19.5M ±17% |
| [Geomean] | 31.8M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.4G ±46% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 234M ±53% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.6G ±49% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.54G ±22% |
| [Geomean] | 2.68G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 111M ±45% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 113M ±55% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.80M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 210M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.7M ±16% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 208M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 96.5M ± 4% |
| [Geomean] | 96.6M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 629M ±113% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 39.5M ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.27G ±133% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 168M ±30% |
| [Geomean] | 270M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.5k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.5k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.7k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.1k ± 1% |
| [Geomean] | 18.9k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 751k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.71M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 760k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.69M ± 1% |
| [Geomean] | 1.13M |