| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | eaf3bc799a221cc375f188e8699c9330c1caf40a |
| benchmarks-commit | 6f24f8f3cdcaa8c221df128cbbb0ae117d65ce07 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 934a79ff2f25292798a5a0469fc8b4bddb6dcee7 |
| experiment-commit-time | 2026-02-05T22:24:24Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-02-05T23:32:41.512641543Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260206.7 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260206.7/0 |
| upload-time | 2026-02-06T05:06:35Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 47.1µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 40.0µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.5µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 47.7µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 40.6µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.7µs ± 1% |
| [Geomean] | 40.0µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.07GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.58GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.78GB ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.04GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.56GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.85GB ± 9% |
| [Geomean] | 3.47GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.26GB ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.26GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.70GB ±46% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.20GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.15GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.15GB ±30% |
| [Geomean] | 5.08GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.28GB ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.14GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.70GB ±20% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.23GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.07GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.95GB ±21% |
| [Geomean] | 7.12GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 229M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 239M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 10.7M ±110% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 233M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 254M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 17.5M ±105% |
| [Geomean] | 92.0M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.32G ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 14.9G ±39% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 586M ±152% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.26G ±63% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.5G ±71% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 911M ±99% |
| [Geomean] | 3.86G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 197M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 151M ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.72M ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 199M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 174M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.80M ± 0% |
| [Geomean] | 44.6M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 369M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 369M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 54.7M ±84% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 367M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 398M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 82.2M ±74% |
| [Geomean] | 212M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.65G ±38% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.08G ±44% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 107M ±97% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.76G ±67% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.34G ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 146M ±67% |
| [Geomean] | 963M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 21.3k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.5k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.49k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 21.0k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.3k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.49k ± 2% |
| [Geomean] | 7.31k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.28M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 750k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.7k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.26M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 741k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.1k ± 2% |
| [Geomean] | 439k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 155M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 5.41M ±179% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 141M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 11.6M ±135% |
| [Geomean] | 34.2M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 15.0G ±72% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 606M ±143% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.7G ±69% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 950M ±98% |
| [Geomean] | 3.23G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 101M ±44% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 113M ±33% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.67M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 212M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 42.7M ±165% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 217M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 61.2M ±92% |
| [Geomean] | 105M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.39G ±141% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 78.8M ±134% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 449M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 122M ±79% |
| [Geomean] | 278M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.5k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.4k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.3k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.2k ± 1% |
| [Geomean] | 18.7k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 749k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.70M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 739k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.69M ± 1% |
| [Geomean] | 1.12M |