| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | eaf3bc799a221cc375f188e8699c9330c1caf40a |
| benchmarks-commit | 6f24f8f3cdcaa8c221df128cbbb0ae117d65ce07 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c3h88-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) Platinum 8481C CPU @ 2.70GHz |
| experiment-commit | e2a34c7e9b04564ddad50bd7ec7b52fabde74192 |
| experiment-commit-time | 2026-02-05T22:26:01Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-02-05T23:57:35.021378404Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260206.8 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260206.8/0 |
| upload-time | 2026-02-06T05:36:08Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 36.3µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 33.7µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 33.9µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 35.9µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 34.2µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 34.0µs ± 2% |
| [Geomean] | 34.7µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 4.62GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 2.97GB ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.49GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 4.59GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.66GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.46GB ± 4% |
| [Geomean] | 3.35GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 7.05GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.95GB ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.12GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 7.06GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.97GB ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.18GB ± 6% |
| [Geomean] | 4.62GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 10.2GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 7.03GB ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 5.57GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 10.1GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 8.37GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 5.59GB ± 4% |
| [Geomean] | 7.58GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 58.4M ±30% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 6.53M ±156% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 6.74M ±74% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 52.4M ±29% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.7M ±89% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 6.64M ±61% |
| [Geomean] | 15.4M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 5.64G ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 928M ±117% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.41G ±43% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 5.70G ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 2.19G ±35% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.40G ±30% |
| [Geomean] | 2.25G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 22.1M ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.27M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.85M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 21.0M ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.36M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.80M ± 0% |
| [Geomean] | 3.72M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 173M ±71% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 5.41M ±181% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.53M ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 126M ±99% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 52.0M ±207% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.50M ± 0% |
| [Geomean] | 18.4M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 291M ±56% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 89.7M ±190% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.90M ±82% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 351M ±72% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 280M ±37% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.26M ±22% |
| [Geomean] | 61.4M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 27.6k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.8k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.47k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 27.8k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.7k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.47k ± 1% |
| [Geomean] | 8.44k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 1.66M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 891k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 88.5k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 1.67M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 879k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 88.2k ± 1% |
| [Geomean] | 507k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 2.56M ±107% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.73M ±45% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 5.26M ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.29M ±79% |
| [Geomean] | 3.83M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 875M ±122% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.41G ±43% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 2.01G ±30% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.39G ±30% |
| [Geomean] | 1.36G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 570k ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 640k ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| [Geomean] | 492k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.38M ±117% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 812k ±48% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 2.86M ±110% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 812k ±60% |
| [Geomean] | 1.27M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.8k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 28.0k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.6k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 27.9k ± 2% |
| [Geomean] | 20.3k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 890k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.68M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 876k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.67M ± 2% |
| [Geomean] | 1.22M |