| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | eaf3bc799a221cc375f188e8699c9330c1caf40a |
| benchmarks-commit | 6f24f8f3cdcaa8c221df128cbbb0ae117d65ce07 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | e2a34c7e9b04564ddad50bd7ec7b52fabde74192 |
| experiment-commit-time | 2026-02-05T22:26:01Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-02-05T22:52:18.030631884Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260206.9 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260206.9/0 |
| upload-time | 2026-02-06T05:38:04Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 88.0µs ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 71.5µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 46.8µs ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 88.0µs ±14% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 70.9µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 46.4µs ± 2% |
| [Geomean] | 66.3µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.75GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.54GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.27GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.67GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.55GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.26GB ± 6% |
| [Geomean] | 4.12GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.72GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.34GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.42GB ±13% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.55GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.42GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.56GB ±12% |
| [Geomean] | 5.75GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.86GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.46GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.14GB ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.67GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.57GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.36GB ± 8% |
| [Geomean] | 7.75GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 438M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 547M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 281M ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 440M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 542M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 266M ± 5% |
| [Geomean] | 403M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.11G ±19% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.5G ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 15.0G ±74% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.81G ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.2G ±62% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 17.9G ± 8% |
| [Geomean] | 11.5G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 342M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 362M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 205M ±26% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 352M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 359M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 216M ±30% |
| [Geomean] | 298M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 812M ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.12G ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 421M ±20% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 789M ±15% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.12G ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 391M ±16% |
| [Geomean] | 714M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.22G ±60% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 5.73G ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.31G ±133% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 3.48G ±31% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 5.72G ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.97G ±159% |
| [Geomean] | 3.60G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.4k ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.98k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.07k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.4k ±16% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.04k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.08k ± 2% |
| [Geomean] | 4.41k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 683k ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 419k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 64.2k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 685k ±16% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 423k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 64.6k ± 2% |
| [Geomean] | 265k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 181M ±39% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 232M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 176M ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 230M ± 4% |
| [Geomean] | 203M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.3G ±36% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 21.9G ±82% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.5G ±31% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 21.6G ±86% |
| [Geomean] | 15.0G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 141M ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 181M ±28% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 139M ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 202M ±12% |
| [Geomean] | 164M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 331M ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 322M ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 326M ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 322M ±17% |
| [Geomean] | 325M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.35G ±80% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.38G ±182% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.30G ±55% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 798M ±152% |
| [Geomean] | 1.18G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.00k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.3k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.06k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.5k ± 2% |
| [Geomean] | 12.0k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 420k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.22M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 424k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.23M ± 2% |
| [Geomean] | 718k |