| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | eaf3bc799a221cc375f188e8699c9330c1caf40a |
| benchmarks-commit | 2919972a690e9117d037799471fb26c11bb45752 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4ah72-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 38ed6147485232f9562e87970c56f4491c082998 |
| experiment-commit-time | 2026-02-06T17:36:03Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-02-08T17:40:07.023048908Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260208.48 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260208.48/0 |
| upload-time | 2026-02-08T22:56:21Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 36.0µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 33.9µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 36.0µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 33.8µs ± 1% |
| [Geomean] | 34.5µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 4.07GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.32GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.30GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 4.08GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.31GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.28GB ± 5% |
| [Geomean] | 3.14GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.51GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.37GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.08GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.50GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.37GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.07GB ± 4% |
| [Geomean] | 4.20GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 9.39GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 7.38GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 5.36GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 9.49GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 7.29GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.36GB ± 1% |
| [Geomean] | 7.19GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 31.4M ±53% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 5.07M ±74% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 6.42M ±42% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 31.5M ±53% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 5.11M ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 6.03M ±43% |
| [Geomean] | 10.0M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.23G ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.22G ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.12G ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.13G ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.21G ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.14G ±41% |
| [Geomean] | 1.92G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.60M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.20M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.07M ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.64M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.20M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.06M ± 3% |
| [Geomean] | 1.59M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 93.0M ±143% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 2.12M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.02M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 94.1M ±159% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 2.16M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.00M ± 0% |
| [Geomean] | 8.45M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 244M ±17% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 57.4M ±236% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 11.6M ±89% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 247M ±15% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 54.0M ±125% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 6.04M ±66% |
| [Geomean] | 48.6M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 27.8k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.47k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 27.8k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 8.47k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.67M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 887k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 88.5k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.67M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 888k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 88.5k ± 1% |
| [Geomean] | 508k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.24M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.97M ±56% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.10M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.56M ±47% |
| [Geomean] | 3.45M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.19G ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.12G ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.16G ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.14G ±42% |
| [Geomean] | 1.15G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 300k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.18M ±104% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 800k ±75% |
| [Geomean] | 763k |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 28.0k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 28.1k ± 1% |
| [Geomean] | 20.4k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 885k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.68M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.68M ± 1% |
| [Geomean] | 1.22M |