| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | d90b98e65320778f3b1f99a6951ab20f04d218b3 |
| benchmarks-commit | cb323f9442766b0222c91d4ea82023330d09feca |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c3h88-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) Platinum 8481C CPU @ 2.70GHz |
| experiment-commit | 456d0fe4092cb794a02027e178486bc31f05a8e0 |
| experiment-commit-time | 2026-02-11T09:44:09Z |
| go | to switch to the latest unretracted version, run: |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-02-11T09:50:14.410591698Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260211.19 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260211.19/0 |
| upload-time | 2026-02-11T15:12:44Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 36.3µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 33.8µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 36.0µs ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 33.9µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 33.8µs ± 0% |
| [Geomean] | 34.6µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 4.67GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.23GB ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.49GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 4.68GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.60GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.48GB ± 2% |
| [Geomean] | 3.41GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 7.05GB ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.27GB ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.13GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 7.19GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.70GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.10GB ± 2% |
| [Geomean] | 4.63GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 10.1GB ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 7.54GB ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 5.61GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 10.3GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 7.88GB ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 5.58GB ± 1% |
| [Geomean] | 7.60GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 59.1M ±30% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 6.84M ±77% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.90M ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 50.6M ±41% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 5.76M ±72% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.87M ± 3% |
| [Geomean] | 11.9M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 5.79G ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.21G ±134% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.14G ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 5.96G ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.48G ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.16G ±10% |
| [Geomean] | 2.08G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 21.4M ±17% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.24M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.83M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 21.2M ±14% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.23M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.80M ± 0% |
| [Geomean] | 3.63M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 213M ±105% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.63M ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.53M ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 113M ±116% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.52M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.50M ± 0% |
| [Geomean] | 12.1M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 347M ±64% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 123M ±119% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.40M ±18% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 259M ±23% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 103M ±210% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.40M ±11% |
| [Geomean] | 52.9M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 27.6k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.8k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 27.8k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.8k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 8.46k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 1.65M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 888k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 88.7k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 1.67M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 889k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 88.6k ± 1% |
| [Geomean] | 508k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.28M ±98% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.09M ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.28M ±50% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.10M ± 6% |
| [Geomean] | 3.40M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.13G ±137% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.13G ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.41G ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.16G ±10% |
| [Geomean] | 1.20G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| [Geomean] | 490k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.25M ±44% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 940k ±38% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.33M ±58% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 867k ±19% |
| [Geomean] | 1.08M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.8k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 28.1k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.7k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 28.1k ± 0% |
| [Geomean] | 20.4k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 885k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.69M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 885k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.69M ± 0% |
| [Geomean] | 1.22M |