| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | d90b98e65320778f3b1f99a6951ab20f04d218b3 |
| benchmarks-commit | cb323f9442766b0222c91d4ea82023330d09feca |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | 456d0fe4092cb794a02027e178486bc31f05a8e0 |
| experiment-commit-time | 2026-02-11T09:44:09Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-02-11T09:52:43.345691012Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260211.21 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260211.21/0 |
| upload-time | 2026-02-11T16:36:25Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 88.4µs ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 71.0µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 47.0µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 88.4µs ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 71.4µs ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 46.7µs ± 1% |
| [Geomean] | 66.6µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.73GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.50GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.28GB ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.72GB ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.46GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.29GB ± 8% |
| [Geomean] | 4.11GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.77GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.19GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.53GB ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.86GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.44GB ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.51GB ±15% |
| [Geomean] | 5.79GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.90GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.38GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.30GB ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.00GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.53GB ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.39GB ± 4% |
| [Geomean] | 7.83GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 438M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 563M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 268M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 445M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 546M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 291M ±16% |
| [Geomean] | 409M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.11G ±19% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.4G ±60% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 17.0G ±21% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.64G ±43% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.2G ±42% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 16.0G ±50% |
| [Geomean] | 11.7G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 359M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 362M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 192M ±35% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 347M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 373M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 226M ±19% |
| [Geomean] | 300M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 832M ±17% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.08G ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 378M ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 819M ±15% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.05G ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 448M ±27% |
| [Geomean] | 712M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 3.92G ±58% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.29G ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.68G ±120% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 3.88G ±59% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 5.85G ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.46G ±96% |
| [Geomean] | 3.93G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.3k ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.02k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.06k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.3k ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.00k ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.07k ± 1% |
| [Geomean] | 4.39k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 680k ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 421k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 63.6k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 679k ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 420k ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 64.3k ± 1% |
| [Geomean] | 263k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 172M ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 236M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 174M ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 232M ± 2% |
| [Geomean] | 201M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.8G ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 24.8G ±22% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 9.64G ±45% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 18.7G ±71% |
| [Geomean] | 15.2G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 126M ±33% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 169M ±35% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 136M ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 201M ±21% |
| [Geomean] | 155M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 316M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 312M ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 324M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 328M ± 8% |
| [Geomean] | 320M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.53G ±119% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.09G ±170% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 898M ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.41G ±156% |
| [Geomean] | 1.42G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.04k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.2k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.01k ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.3k ± 1% |
| [Geomean] | 11.9k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 422k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.21M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 421k ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.22M ± 1% |
| [Geomean] | 716k |