| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | d90b98e65320778f3b1f99a6951ab20f04d218b3 |
| benchmarks-commit | cb323f9442766b0222c91d4ea82023330d09feca |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4ah72-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 683aa8893a5e2e99ef48fa4502b507a0fe92acc8 |
| experiment-commit-time | 2026-02-11T23:37:20Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-02-11T23:43:58.871123433Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260212.1 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260212.1/0 |
| upload-time | 2026-02-12T04:59:56Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 36.1µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 33.8µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 36.7µs ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 33.8µs ± 1% |
| [Geomean] | 34.6µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 4.11GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.31GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.21GB ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 4.15GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.33GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.22GB ± 5% |
| [Geomean] | 3.12GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.56GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.40GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.06GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.60GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.40GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.07GB ± 4% |
| [Geomean] | 4.22GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 9.49GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 7.42GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 5.41GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 9.52GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 7.44GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.45GB ± 3% |
| [Geomean] | 7.26GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 32.4M ±53% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.41M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 5.51M ±22% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 41.2M ±49% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.49M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.53M ±24% |
| [Geomean] | 9.64M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.21G ±18% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.17G ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.03G ±30% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.27G ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.17G ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 990M ±29% |
| [Geomean] | 1.84G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.80M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.30M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.20M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.83M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.30M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.20M ± 0% |
| [Geomean] | 1.73M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 95.1M ±156% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 2.10M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.10M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 165M ±98% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 2.10M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.10M ± 0% |
| [Geomean] | 9.34M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 244M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.94M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 10.3M ±135% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 253M ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.87M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 8.56M ±78% |
| [Geomean] | 20.9M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 27.7k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 27.3k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 8.44k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.66M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 88.7k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.64M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 88.8k ± 1% |
| [Geomean] | 506k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 2.98M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.22M ±30% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 2.99M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.24M ±38% |
| [Geomean] | 3.10M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.12G ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.03G ±31% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.14G ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.00G ±30% |
| [Geomean] | 1.07G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 300k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 540k ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 670k ±34% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 530k ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 644k ±24% |
| [Geomean] | 593k |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 28.1k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 28.1k ± 1% |
| [Geomean] | 20.4k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.69M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.69M ± 1% |
| [Geomean] | 1.22M |