| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | d90b98e65320778f3b1f99a6951ab20f04d218b3 |
| benchmarks-commit | cb323f9442766b0222c91d4ea82023330d09feca |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | b40f0b118014f8dbc25e8ef4de82ccf78410903f |
| experiment-commit-time | 2026-02-12T04:16:35Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-02-12T04:23:38.178119113Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260212.12 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260212.12/0 |
| upload-time | 2026-02-12T11:09:29Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 88.9µs ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 70.7µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 47.0µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 88.8µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 71.9µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 46.9µs ± 3% |
| [Geomean] | 66.8µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.76GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.56GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.36GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.74GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.55GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.27GB ± 4% |
| [Geomean] | 4.16GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.59GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.42GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.60GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.62GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.35GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.42GB ± 9% |
| [Geomean] | 5.75GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.87GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.51GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.41GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.87GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.43GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.24GB ± 8% |
| [Geomean] | 7.80GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 437M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 567M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 290M ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 441M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 562M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 293M ±15% |
| [Geomean] | 416M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.31G ±19% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.9G ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 18.0G ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.29G ±17% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.5G ±44% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 15.9G ±32% |
| [Geomean] | 11.2G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 349M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 380M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 198M ±34% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 346M ±17% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 380M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 231M ± 6% |
| [Geomean] | 304M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 862M ±21% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 993M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 446M ±28% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 836M ±37% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.06G ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 443M ±29% |
| [Geomean] | 729M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.38G ±59% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.12G ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.72G ±107% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 3.65G ±54% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.44G ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.09G ±106% |
| [Geomean] | 3.91G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.3k ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.06k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.07k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.3k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.94k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.06k ± 3% |
| [Geomean] | 4.38k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 676k ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 424k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 64.0k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 676k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 417k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 63.8k ± 3% |
| [Geomean] | 263k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 163M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 234M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 169M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 234M ± 6% |
| [Geomean] | 197M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.7G ±40% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 24.4G ±28% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.4G ±41% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 19.7G ±53% |
| [Geomean] | 15.2G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 120M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 170M ±38% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 128M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 206M ± 6% |
| [Geomean] | 152M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 317M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 307M ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 315M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 325M ± 8% |
| [Geomean] | 316M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 925M ±45% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.55G ±177% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 864M ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.18G ±151% |
| [Geomean] | 1.10G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.04k ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.2k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.96k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.2k ± 3% |
| [Geomean] | 11.9k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 425k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.21M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 418k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.21M ± 3% |
| [Geomean] | 715k |