| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | d90b98e65320778f3b1f99a6951ab20f04d218b3 |
| benchmarks-commit | cb323f9442766b0222c91d4ea82023330d09feca |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c3h88-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) Platinum 8481C CPU @ 2.70GHz |
| experiment-commit | 683aa8893a5e2e99ef48fa4502b507a0fe92acc8 |
| experiment-commit-time | 2026-02-11T23:37:20Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-02-11T23:43:34.950829116Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260212.3 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260212.3/0 |
| upload-time | 2026-02-12T05:21:55Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 36.5µs ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 33.9µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 36.4µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 33.9µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 33.8µs ± 0% |
| [Geomean] | 34.7µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 4.68GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.63GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.48GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 4.65GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.61GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.48GB ± 1% |
| [Geomean] | 3.47GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 7.06GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.70GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.11GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 6.95GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.68GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.12GB ± 3% |
| [Geomean] | 4.68GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 10.2GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 8.26GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 5.60GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 10.2GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 8.03GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 5.60GB ± 3% |
| [Geomean] | 7.74GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 60.3M ±34% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 7.26M ±125% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.99M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 57.4M ±28% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 6.92M ±77% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.76M ±10% |
| [Geomean] | 12.7M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 5.88G ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.40G ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.15G ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 5.88G ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.46G ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.12G ±16% |
| [Geomean] | 2.12G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 21.7M ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.24M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.80M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 21.2M ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.24M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.80M ± 0% |
| [Geomean] | 3.63M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 201M ±117% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.83M ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.52M ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 155M ±65% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.86M ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.50M ± 0% |
| [Geomean] | 12.9M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 267M ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 126M ±106% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.56M ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 369M ±73% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 135M ±98% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.31M ±10% |
| [Geomean] | 56.7M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 27.4k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 27.5k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.48k ± 0% |
| [Geomean] | 8.43k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 1.64M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 88.9k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 1.65M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 886k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 88.9k ± 0% |
| [Geomean] | 506k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.09M ±49% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.08M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.96M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.99M ±16% |
| [Geomean] | 3.49M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.33G ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.14G ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.42G ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.08G ±19% |
| [Geomean] | 1.24G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| [Geomean] | 490k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 2.39M ±118% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 920k ±13% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 2.07M ±118% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 856k ±18% |
| [Geomean] | 1.40M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.7k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 28.1k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.7k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 28.1k ± 0% |
| [Geomean] | 20.3k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 884k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.69M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 883k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.69M ± 0% |
| [Geomean] | 1.22M |