| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | d90b98e65320778f3b1f99a6951ab20f04d218b3 |
| benchmarks-commit | cb323f9442766b0222c91d4ea82023330d09feca |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4ah72-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | b40f0b118014f8dbc25e8ef4de82ccf78410903f |
| experiment-commit-time | 2026-02-12T04:16:35Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-02-12T04:22:52.328194503Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260212.6 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260212.6/0 |
| upload-time | 2026-02-12T09:38:45Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 36.1µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 33.8µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 35.4µs ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 33.7µs ± 1% |
| [Geomean] | 34.4µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 4.11GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.33GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.27GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 4.05GB ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.33GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.22GB ± 8% |
| [Geomean] | 3.12GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.58GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.42GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.05GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.47GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.46GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.05GB ± 3% |
| [Geomean] | 4.21GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 9.45GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 7.51GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 5.37GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 9.35GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 7.53GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.36GB ± 3% |
| [Geomean] | 7.24GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 32.6M ±53% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.56M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 5.75M ±27% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 21.9M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.51M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.25M ±31% |
| [Geomean] | 8.73M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.17G ±25% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.18G ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.07G ±44% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.15G ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.21G ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 943M ±22% |
| [Geomean] | 1.84G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.97M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.40M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.32M ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.95M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.33M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.34M ± 6% |
| [Geomean] | 1.84M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 93.9M ±150% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 2.43M ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.44M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.24M ±39% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 2.40M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.40M ± 0% |
| [Geomean] | 5.68M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 242M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.52M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 11.6M ±190% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 234M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.63M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 13.6M ±177% |
| [Geomean] | 23.9M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 27.8k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 28.2k ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 8.49k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.67M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 88.7k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.70M ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 88.9k ± 1% |
| [Geomean] | 510k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.02M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.44M ±51% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.01M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.88M ±39% |
| [Geomean] | 3.08M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.14G ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.02G ±28% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.15G ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 940M ±21% |
| [Geomean] | 1.06G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 300k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 500k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 644k ±40% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 570k ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 590k ±36% |
| [Geomean] | 574k |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 28.1k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 28.2k ± 1% |
| [Geomean] | 20.4k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.69M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.69M ± 1% |
| [Geomean] | 1.22M |