| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | d90b98e65320778f3b1f99a6951ab20f04d218b3 |
| benchmarks-commit | cb323f9442766b0222c91d4ea82023330d09feca |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | b40f0b118014f8dbc25e8ef4de82ccf78410903f |
| experiment-commit-time | 2026-02-12T04:16:35Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-02-12T04:22:37.259484543Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260212.7 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260212.7/0 |
| upload-time | 2026-02-12T09:51:37Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 44.2µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 36.8µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.5µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 44.1µs ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 36.4µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.5µs ± 1% |
| [Geomean] | 37.8µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.18GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.61GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.01GB ±38% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.15GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.60GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.02GB ±39% |
| [Geomean] | 3.63GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.52GB ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.19GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.62GB ±39% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.41GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.17GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.66GB ±41% |
| [Geomean] | 4.96GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.72GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.28GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.57GB ±20% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.48GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.15GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.68GB ±18% |
| [Geomean] | 7.14GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 211M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 198M ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 8.40M ±89% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 212M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 197M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 8.66M ±106% |
| [Geomean] | 70.9M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.25G ±29% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.6G ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 600M ±180% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.79G ±34% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.5G ±72% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 576M ±191% |
| [Geomean] | 3.49G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 183M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 153M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.48M ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 180M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 153M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.50M ± 0% |
| [Geomean] | 41.0M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 324M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 344M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 42.0M ±80% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 319M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 359M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 42.5M ±98% |
| [Geomean] | 168M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.20G ±62% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 2.55G ±63% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 82.0M ±84% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.54G ±52% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 2.05G ±63% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 82.6M ±93% |
| [Geomean] | 635M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 22.6k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.6k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.49k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 22.7k ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.7k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.49k ± 2% |
| [Geomean] | 7.73k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.36M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 815k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.5k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.36M ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 825k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.6k ± 2% |
| [Geomean] | 464k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 123M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.16M ±148% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 120M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.34M ±160% |
| [Geomean] | 22.7M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.4G ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 582M ±177% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.2G ±72% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 573M ±193% |
| [Geomean] | 2.44G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 96.1M ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 102M ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.45M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 189M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 22.9M ±128% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 190M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 23.7M ±147% |
| [Geomean] | 66.5M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 876M ±122% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 55.2M ±120% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 854M ±112% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 57.0M ±121% |
| [Geomean] | 220M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.6k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.4k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.8k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.4k ± 1% |
| [Geomean] | 19.7k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 816k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.70M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 829k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.70M ± 1% |
| [Geomean] | 1.18M |