| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | e87b10ea2a2c6c65b80c4374af42b9c02ac9fb20 |
| benchmarks-commit | 62ae4fe47db0953b879f450095120a5732004ffe |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | dadc8a5cd274a7d70542d36fa1dfbeb112197988 |
| experiment-commit-time | 2026-03-30T15:20:17Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-03-30T16:11:20.97008844Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260330.35 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260330.35/0 |
| upload-time | 2026-03-30T23:00:36Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 88.7µs ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 71.9µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 46.6µs ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 89.8µs ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 71.3µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 46.5µs ± 2% |
| [Geomean] | 66.7µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.69GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.50GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.23GB ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.73GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.47GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.27GB ± 3% |
| [Geomean] | 4.09GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.57GB ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.34GB ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.32GB ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.57GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.29GB ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.47GB ±14% |
| [Geomean] | 5.67GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.77GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.39GB ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.08GB ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.87GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.40GB ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.29GB ±11% |
| [Geomean] | 7.71GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 437M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 576M ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 277M ±10% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 432M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 566M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 277M ±13% |
| [Geomean] | 410M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.08G ±26% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.1G ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 13.9G ±93% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.73G ±25% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.9G ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 17.8G ±16% |
| [Geomean] | 10.9G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 351M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 386M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 214M ±39% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 352M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 377M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 212M ±25% |
| [Geomean] | 306M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 819M ±15% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.01G ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 409M ±15% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 758M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.11G ±45% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 404M ±20% |
| [Geomean] | 698M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 3.06G ±61% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.62G ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.92G ±117% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 3.60G ±29% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.50G ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.08G ±94% |
| [Geomean] | 3.52G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.2k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.96k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.07k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.1k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.00k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.07k ± 2% |
| [Geomean] | 4.37k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 671k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 418k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 64.4k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 669k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 420k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 64.5k ± 2% |
| [Geomean] | 262k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 161M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 232M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 159M ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 231M ± 5% |
| [Geomean] | 193M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 9.60G ±30% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 17.3G ±74% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.5G ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 22.0G ±83% |
| [Geomean] | 14.0G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 130M ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 192M ±45% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 129M ±30% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 190M ±25% |
| [Geomean] | 157M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 315M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 320M ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 315M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 320M ±11% |
| [Geomean] | 318M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 813M ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.09G ±184% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 909M ±48% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.04G ±94% |
| [Geomean] | 956M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.98k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.4k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.02k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.4k ± 2% |
| [Geomean] | 12.0k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 419k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.22M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 421k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.23M ± 2% |
| [Geomean] | 718k |