| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | e87b10ea2a2c6c65b80c4374af42b9c02ac9fb20 |
| benchmarks-commit | 62ae4fe47db0953b879f450095120a5732004ffe |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c3h88-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) Platinum 8481C CPU @ 2.70GHz |
| experiment-commit | 7dbbeea110b8e03afe63f4d6c73e99c29d5030ff |
| experiment-commit-time | 2026-03-30T16:07:22Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-03-30T20:22:03.59252261Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260331.10 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260331.10/0 |
| upload-time | 2026-03-31T02:02:38Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 36.7µs ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 34.0µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 35.7µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 33.7µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 33.9µs ± 0% |
| [Geomean] | 34.6µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 4.71GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.59GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.47GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 4.70GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.23GB ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.48GB ± 1% |
| [Geomean] | 3.41GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 7.21GB ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.68GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.13GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 7.10GB ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.24GB ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.12GB ± 3% |
| [Geomean] | 4.64GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 10.4GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 8.10GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 5.58GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 10.3GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 7.58GB ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 5.56GB ± 1% |
| [Geomean] | 7.67GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 64.8M ±20% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 6.95M ±77% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.79M ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 51.8M ±58% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 6.41M ±75% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.94M ±23% |
| [Geomean] | 12.3M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 5.87G ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.57G ±45% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.17G ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 5.74G ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.08G ±97% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.20G ±23% |
| [Geomean] | 2.08G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 22.5M ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.23M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.80M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 20.3M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.20M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.80M ± 0% |
| [Geomean] | 3.60M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 239M ±19% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.69M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.50M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 152M ±198% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.67M ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.45M ± 2% |
| [Geomean] | 13.0M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 354M ±80% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 100M ±126% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.21M ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 372M ±62% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 130M ±96% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.25M ±11% |
| [Geomean] | 56.0M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 27.2k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.7k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 28.0k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.8k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 8.45k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 1.63M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 884k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 88.6k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 1.68M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 891k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 88.5k ± 1% |
| [Geomean] | 507k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.17M ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.09M ±13% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 2.91M ±86% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.26M ±23% |
| [Geomean] | 3.32M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.54G ±40% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.16G ±10% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.03G ±98% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.20G ±24% |
| [Geomean] | 1.22G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 570k ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| [Geomean] | 484k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.40M ±36% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 844k ±18% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.42M ±76% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 833k ±20% |
| [Geomean] | 1.09M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.7k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 28.1k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.8k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 28.1k ± 1% |
| [Geomean] | 20.3k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 881k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.69M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 888k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.68M ± 1% |
| [Geomean] | 1.22M |