| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | e87b10ea2a2c6c65b80c4374af42b9c02ac9fb20 |
| benchmarks-commit | 62ae4fe47db0953b879f450095120a5732004ffe |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | b526b2d49b39a116cf654551f7f65c965144b096 |
| experiment-commit-time | 2026-03-30T21:49:44Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-03-30T22:00:19.204380581Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260331.12 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260331.12/0 |
| upload-time | 2026-03-31T04:51:11Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 88.6µs ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 71.8µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 48.5µs ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 89.7µs ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 71.6µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 48.2µs ± 4% |
| [Geomean] | 67.6µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.68GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.46GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.30GB ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.71GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.50GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.33GB ± 5% |
| [Geomean] | 4.12GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.52GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.12GB ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.57GB ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.72GB ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.21GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.65GB ± 7% |
| [Geomean] | 5.73GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.68GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.28GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.39GB ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.84GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.39GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.45GB ± 5% |
| [Geomean] | 7.77GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 440M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 560M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 310M ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 439M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 552M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 293M ±15% |
| [Geomean] | 419M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.13G ±53% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.4G ±56% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 18.8G ±26% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 10.0G ±51% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.0G ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 18.5G ±10% |
| [Geomean] | 12.8G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 351M ±14% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 367M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 232M ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 334M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 356M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 217M ±39% |
| [Geomean] | 303M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 819M ±15% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.03G ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 476M ±20% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 850M ±21% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.06G ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 432M ±20% |
| [Geomean] | 734M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.54G ±50% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 5.95G ±31% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.99G ±81% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.83G ±67% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.23G ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.07G ±49% |
| [Geomean] | 4.42G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.3k ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.96k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.03k ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.2k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.97k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.04k ± 4% |
| [Geomean] | 4.33k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 678k ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 418k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 61.8k ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 669k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 418k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 62.4k ± 4% |
| [Geomean] | 260k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 178M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 243M ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 176M ±32% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 237M ± 7% |
| [Geomean] | 206M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.6G ±39% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.1G ±16% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.5G ±46% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 24.6G ±41% |
| [Geomean] | 16.6G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 147M ±65% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 205M ±15% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 130M ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 181M ±26% |
| [Geomean] | 163M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 327M ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 324M ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 302M ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 320M ±11% |
| [Geomean] | 318M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.69G ±146% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.53G ±145% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.31G ±85% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.91G ±83% |
| [Geomean] | 1.59G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.97k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 19.6k ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.99k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 19.7k ± 4% |
| [Geomean] | 11.7k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 419k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.18M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 420k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.18M ± 4% |
| [Geomean] | 703k |