| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | e87b10ea2a2c6c65b80c4374af42b9c02ac9fb20 |
| benchmarks-commit | 62ae4fe47db0953b879f450095120a5732004ffe |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4ah72-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | b526b2d49b39a116cf654551f7f65c965144b096 |
| experiment-commit-time | 2026-03-30T21:49:44Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-03-31T00:40:00.50408475Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260331.14 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260331.14/0 |
| upload-time | 2026-03-31T06:00:19Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 36.3µs ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 36.0µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 34.0µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 33.8µs ± 1% |
| [Geomean] | 34.6µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 4.11GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.35GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.23GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 4.11GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.31GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.31GB ± 2% |
| [Geomean] | 3.15GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.60GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.43GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.06GB ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.56GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.38GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.08GB ± 4% |
| [Geomean] | 4.23GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 9.51GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 7.65GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 5.47GB ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 9.55GB ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 7.41GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.36GB ± 4% |
| [Geomean] | 7.30GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 35.0M ±40% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 5.51M ±74% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 5.54M ±26% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 32.1M ±54% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 5.39M ±37% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.64M ±22% |
| [Geomean] | 10.1M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.37G ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.43G ±60% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.00G ±26% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.03G ±23% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.43G ±36% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.03G ±28% |
| [Geomean] | 1.96G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.96M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.33M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.30M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.95M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.34M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.32M ± 5% |
| [Geomean] | 1.82M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 116M ±102% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 2.40M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.55M ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 94.3M ±149% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 2.42M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.68M ±11% |
| [Geomean] | 9.70M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 243M ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.62M ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 14.3M ±150% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 245M ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.57M ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 7.30M ±29% |
| [Geomean] | 22.5M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 27.6k ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 27.8k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.7k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 8.45k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.66M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 88.8k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.67M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 884k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 88.6k ± 1% |
| [Geomean] | 507k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.36M ±31% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.15M ±37% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.54M ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.25M ±32% |
| [Geomean] | 3.32M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.33G ±36% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.00G ±26% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.38G ±36% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.02G ±28% |
| [Geomean] | 1.17G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 300k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 560k ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 680k ±47% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 570k ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 630k ±43% |
| [Geomean] | 608k |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 28.1k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.7k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 28.1k ± 1% |
| [Geomean] | 20.4k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.69M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 884k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.69M ± 1% |
| [Geomean] | 1.22M |