| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | e87b10ea2a2c6c65b80c4374af42b9c02ac9fb20 |
| benchmarks-commit | 62ae4fe47db0953b879f450095120a5732004ffe |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | b526b2d49b39a116cf654551f7f65c965144b096 |
| experiment-commit-time | 2026-03-30T21:49:44Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-03-31T01:12:26.020333604Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260331.17 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260331.17/0 |
| upload-time | 2026-03-31T06:48:41Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 44.6µs ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 38.2µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.6µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 45.1µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 38.3µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.7µs ± 1% |
| [Geomean] | 38.7µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.20GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.65GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.20GB ±28% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.18GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.66GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.13GB ±31% |
| [Geomean] | 3.74GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.41GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.23GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.05GB ±29% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.37GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.27GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.16GB ±31% |
| [Geomean] | 5.24GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.49GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.25GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 5.00GB ±20% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.47GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.30GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 5.15GB ±22% |
| [Geomean] | 7.36GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 215M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 227M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 13.3M ±74% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 218M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 224M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 13.1M ±65% |
| [Geomean] | 86.4M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.02G ±20% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.6G ±58% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 957M ±103% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.25G ±55% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.8G ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 891M ±86% |
| [Geomean] | 4.10G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 183M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 167M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.63M ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 185M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 151M ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.64M ± 6% |
| [Geomean] | 42.5M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 336M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 378M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 63.3M ±59% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 336M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 367M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 62.0M ±56% |
| [Geomean] | 199M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.53G ±49% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 3.04G ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 113M ±56% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.64G ±35% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 3.48G ±38% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 115M ±51% |
| [Geomean] | 838M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 22.4k ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.1k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.49k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 22.2k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.1k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.48k ± 2% |
| [Geomean] | 7.56k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.35M ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 785k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.2k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.33M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 785k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.0k ± 2% |
| [Geomean] | 454k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 131M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 7.80M ±96% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 130M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 8.11M ±81% |
| [Geomean] | 32.2M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 9.50G ±36% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 931M ±109% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.9G ±58% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 883M ±89% |
| [Geomean] | 3.17G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 104M ±47% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 92.0M ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.41M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 196M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 41.8M ±80% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 190M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 42.2M ±79% |
| [Geomean] | 90.1M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.16G ±79% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 81.0M ±66% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.13G ±137% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 90.9M ±64% |
| [Geomean] | 314M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.1k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.3k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.0k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.2k ± 1% |
| [Geomean] | 19.2k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 784k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.70M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 781k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.69M ± 1% |
| [Geomean] | 1.15M |