| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | e87b10ea2a2c6c65b80c4374af42b9c02ac9fb20 |
| benchmarks-commit | 62ae4fe47db0953b879f450095120a5732004ffe |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | ed3ec75df47ab8e7d6e4a30c445a8ef771382584 |
| experiment-commit-time | 2026-03-30T20:36:41Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-03-31T01:54:07.349538858Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260331.20 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260331.20/0 |
| upload-time | 2026-03-31T07:29:34Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 45.9µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 38.7µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.6µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 45.5µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 39.2µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.6µs ± 1% |
| [Geomean] | 39.1µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.16GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.65GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.95GB ±40% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.15GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.67GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.37GB ±29% |
| [Geomean] | 3.73GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.55GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.23GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.90GB ±29% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.44GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.31GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.19GB ±32% |
| [Geomean] | 5.23GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.54GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.26GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.87GB ±18% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.46GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.28GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 5.10GB ±20% |
| [Geomean] | 7.32GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 221M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 235M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 11.6M ±84% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 221M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 230M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 15.3M ±58% |
| [Geomean] | 88.2M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.64G ±29% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 14.1G ±37% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 685M ±145% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.15G ±73% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 15.1G ±56% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 962M ±82% |
| [Geomean] | 4.22G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 190M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 163M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.53M ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 189M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 150M ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.57M ± 3% |
| [Geomean] | 42.2M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 341M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 389M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 55.8M ±66% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 344M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 382M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 73.0M ±51% |
| [Geomean] | 203M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.64G ±49% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 3.68G ±31% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 106M ±51% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.65G ±54% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.31G ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 125M ±51% |
| [Geomean] | 910M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 21.8k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.9k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.49k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 22.0k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.8k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.49k ± 1% |
| [Geomean] | 7.48k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.31M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 775k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.4k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.32M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 766k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.3k ± 1% |
| [Geomean] | 449k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 133M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.62M ±133% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 132M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 9.46M ±77% |
| [Geomean] | 32.4M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.2G ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 686M ±144% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 14.4G ±64% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 992M ±83% |
| [Geomean] | 3.31G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 92.7M ±48% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 77.8M ±94% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.05M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 195M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 35.5M ±101% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 193M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 51.1M ±69% |
| [Geomean] | 90.9M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 744M ±62% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 82.6M ±73% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.32G ±103% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 93.1M ±62% |
| [Geomean] | 295M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.9k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.3k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.7k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.3k ± 1% |
| [Geomean] | 19.0k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 774k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.70M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 763k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.70M ± 1% |
| [Geomean] | 1.14M |