| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | e87b10ea2a2c6c65b80c4374af42b9c02ac9fb20 |
| benchmarks-commit | 62ae4fe47db0953b879f450095120a5732004ffe |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c3h88-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) Platinum 8481C CPU @ 2.70GHz |
| experiment-commit | 261d489139b958e3b7b3bf76d1fb23c9bca76142 |
| experiment-commit-time | 2026-03-30T21:46:40Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-03-31T01:50:55.194332978Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260331.21 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260331.21/0 |
| upload-time | 2026-03-31T07:33:14Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 35.9µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 33.6µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 35.9µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 33.9µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 33.8µs ± 0% |
| [Geomean] | 34.5µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 4.70GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 2.84GB ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.46GB ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 4.66GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.60GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.48GB ± 1% |
| [Geomean] | 3.33GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 7.02GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.79GB ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.10GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 7.22GB ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.69GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.11GB ± 2% |
| [Geomean] | 4.53GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 10.2GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 7.05GB ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 5.57GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 10.3GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 8.11GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 5.55GB ± 2% |
| [Geomean] | 7.56GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 53.5M ±25% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.47M ±128% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.62M ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 53.7M ±26% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 6.24M ±74% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.69M ±11% |
| [Geomean] | 10.5M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 5.64G ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 591M ±184% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.15G ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 5.58G ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.43G ±36% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.13G ± 7% |
| [Geomean] | 1.81G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 21.6M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.20M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.74M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 21.1M ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.20M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.74M ± 8% |
| [Geomean] | 3.55M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 157M ±113% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.16M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.40M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 147M ±65% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.58M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.43M ± 3% |
| [Geomean] | 11.7M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 257M ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 22.6M ±327% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.31M ±21% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 375M ±61% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 110M ±106% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.16M ±13% |
| [Geomean] | 40.3M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 27.9k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.9k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.47k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 27.9k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.8k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 8.48k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 1.67M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 895k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 88.4k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 1.67M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 885k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 88.8k ± 1% |
| [Geomean] | 509k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.80M ±156% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.95M ±25% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.91M ±30% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.11M ± 7% |
| [Geomean] | 2.84M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 556M ±178% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.09G ±26% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.39G ±40% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.13G ± 7% |
| [Geomean] | 990M |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 560k ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| [Geomean] | 482k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.07M ±41% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 970k ±34% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.43M ±40% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 840k ±31% |
| [Geomean] | 1.06M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.9k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 28.1k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.7k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 28.1k ± 0% |
| [Geomean] | 20.4k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 893k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.69M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 883k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.68M ± 0% |
| [Geomean] | 1.22M |