| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | e87b10ea2a2c6c65b80c4374af42b9c02ac9fb20 |
| benchmarks-commit | 62ae4fe47db0953b879f450095120a5732004ffe |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | a4b534f5e42fe58d58c0ff0562d76680cedb0466 |
| experiment-commit-time | 2026-03-30T17:18:42Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-03-31T04:56:08.872661298Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260331.26 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260331.26/0 |
| upload-time | 2026-03-31T11:45:57Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 88.8µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 71.4µs ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 47.6µs ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 89.2µs ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 71.6µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 47.6µs ± 2% |
| [Geomean] | 67.1µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.73GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.45GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.30GB ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.71GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.47GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.29GB ± 4% |
| [Geomean] | 4.11GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.83GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.14GB ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.63GB ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.77GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.18GB ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.61GB ± 5% |
| [Geomean] | 5.78GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.04GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.26GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.36GB ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.91GB ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.16GB ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.39GB ± 3% |
| [Geomean] | 7.77GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 440M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 555M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 294M ±15% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 438M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 563M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 292M ±13% |
| [Geomean] | 416M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.78G ±17% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.2G ±63% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 19.1G ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.81G ±37% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.9G ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 18.2G ±14% |
| [Geomean] | 11.7G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 346M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 380M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 204M ±30% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 352M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 384M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 200M ±37% |
| [Geomean] | 300M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 849M ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.07G ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 446M ±21% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 809M ±24% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.01G ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 424M ±23% |
| [Geomean] | 721M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 3.78G ±63% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 5.61G ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.06G ±80% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 2.91G ±49% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.09G ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.96G ±109% |
| [Geomean] | 3.88G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.3k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.94k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.05k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.2k ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.98k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.05k ± 2% |
| [Geomean] | 4.35k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 676k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 417k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 63.3k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 673k ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 419k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 62.9k ± 2% |
| [Geomean] | 261k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 186M ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 238M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 176M ±30% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 237M ± 5% |
| [Geomean] | 207M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.3G ±62% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 21.9G ±78% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.7G ±30% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 23.6G ±32% |
| [Geomean] | 15.4G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 159M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 176M ±31% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 138M ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 177M ±38% |
| [Geomean] | 161M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 336M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 319M ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 324M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 314M ±14% |
| [Geomean] | 323M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 969M ±45% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.92G ±123% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.02G ±91% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.92G ±151% |
| [Geomean] | 1.38G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.01k ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.0k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.99k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.0k ± 2% |
| [Geomean] | 11.8k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 421k ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.20M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 420k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.20M ± 2% |
| [Geomean] | 710k |