| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | e87b10ea2a2c6c65b80c4374af42b9c02ac9fb20 |
| benchmarks-commit | 62ae4fe47db0953b879f450095120a5732004ffe |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | dadc8a5cd274a7d70542d36fa1dfbeb112197988 |
| experiment-commit-time | 2026-03-30T15:20:17Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-03-31T07:17:10.248912164Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260331.31 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260331.31/0 |
| upload-time | 2026-03-31T12:58:35Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 49.4µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 41.6µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 34.0µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 49.4µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 41.9µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.8µs ± 1% |
| [Geomean] | 41.2µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.06GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.67GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.16GB ±31% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.09GB ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.63GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.18GB ±30% |
| [Geomean] | 3.71GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.23GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.27GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.81GB ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.23GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.24GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.46GB ±31% |
| [Geomean] | 5.47GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.28GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.18GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 5.60GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.30GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.19GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 5.28GB ±20% |
| [Geomean] | 7.45GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 241M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 267M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 25.4M ±74% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 243M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 258M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 25.0M ±63% |
| [Geomean] | 117M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.16G ±57% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 14.1G ±45% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.55G ±56% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.83G ±38% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.9G ±49% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.09G ±84% |
| [Geomean] | 4.72G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 209M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 174M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.10M ±19% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 210M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 169M ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.10M ±10% |
| [Geomean] | 48.1M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 383M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 418M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 107M ±65% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 379M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 408M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 107M ±51% |
| [Geomean] | 256M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.55G ±48% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.25G ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 195M ±25% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.69G ±59% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.47G ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 171M ±56% |
| [Geomean] | 1.09G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 20.2k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.0k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.47k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 20.2k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.9k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.48k ± 2% |
| [Geomean] | 7.10k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.21M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 722k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 88.5k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.21M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 717k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 88.8k ± 2% |
| [Geomean] | 426k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 143M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 17.9M ±87% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 152M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 17.3M ±78% |
| [Geomean] | 50.9M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 14.9G ±44% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.55G ±47% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 14.2G ±49% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.11G ±82% |
| [Geomean] | 4.36G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 101M ±49% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 108M ±40% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.60M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 211M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 85.5M ±79% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 209M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 85.4M ±66% |
| [Geomean] | 134M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.26G ±124% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 169M ±24% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 826M ±54% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 145M ±65% |
| [Geomean] | 400M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.0k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 27.9k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.9k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.1k ± 1% |
| [Geomean] | 18.3k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 721k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.68M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 715k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.69M ± 1% |
| [Geomean] | 1.10M |