| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | e87b10ea2a2c6c65b80c4374af42b9c02ac9fb20 |
| benchmarks-commit | 62ae4fe47db0953b879f450095120a5732004ffe |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4ah72-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | af4c316c28d2dad63851e7384a7aa198ee729aee |
| experiment-commit-time | 2026-03-31T09:35:43Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-03-31T11:29:59.887479397Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260331.35 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260331.35/0 |
| upload-time | 2026-03-31T16:50:55Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 35.8µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 33.9µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 36.1µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 33.8µs ± 0% |
| [Geomean] | 34.5µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 4.09GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.31GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.28GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 4.09GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.32GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.25GB ± 6% |
| [Geomean] | 3.13GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.54GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.40GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.08GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.54GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.45GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.09GB ± 1% |
| [Geomean] | 4.23GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 9.39GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 7.47GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 5.43GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 9.40GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 7.57GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.43GB ± 2% |
| [Geomean] | 7.27GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 28.7M ±63% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.38M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 6.40M ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 32.2M ±58% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.35M ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.32M ±25% |
| [Geomean] | 9.18M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.31G ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.19G ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.14G ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.37G ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.18G ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 993M ±26% |
| [Geomean] | 1.89G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.53M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.20M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.12M ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.56M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.20M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.11M ± 5% |
| [Geomean] | 1.58M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 67.4M ±236% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 2.04M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.21M ±15% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 90.3M ±151% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 2.07M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.02M ± 4% |
| [Geomean] | 7.93M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 240M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.71M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 12.6M ±217% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 238M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.83M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 10.8M ±134% |
| [Geomean] | 21.9M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 27.9k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 27.7k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 8.48k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.67M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 888k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 88.7k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.66M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 888k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 88.9k ± 1% |
| [Geomean] | 509k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.02M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.94M ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.01M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.14M ±33% |
| [Geomean] | 3.26M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.14G ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.14G ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.14G ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 980M ±28% |
| [Geomean] | 1.10G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 300k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 560k ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 767k ±35% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 550k ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 656k ±24% |
| [Geomean] | 627k |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 28.0k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 28.1k ± 0% |
| [Geomean] | 20.4k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.68M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.69M ± 0% |
| [Geomean] | 1.22M |