| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | e87b10ea2a2c6c65b80c4374af42b9c02ac9fb20 |
| benchmarks-commit | 62ae4fe47db0953b879f450095120a5732004ffe |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4ah72-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 09031d907c720e38cdde6242c763d25c9f985327 |
| experiment-commit-time | 2026-03-30T14:27:52Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-03-31T11:42:00.196111455Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260331.36 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260331.36/0 |
| upload-time | 2026-03-31T17:01:44Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 35.3µs ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 33.9µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 36.0µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 33.8µs ± 1% |
| [Geomean] | 34.4µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 4.06GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.32GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.28GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 4.12GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.32GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.24GB ± 6% |
| [Geomean] | 3.13GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.52GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.39GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.08GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.60GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.40GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.06GB ± 2% |
| [Geomean] | 4.22GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 9.37GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 7.37GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 5.45GB ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 9.56GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 7.48GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.41GB ± 2% |
| [Geomean] | 7.25GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 21.9M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.49M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 6.28M ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 32.3M ±50% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.56M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.98M ±25% |
| [Geomean] | 9.04M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.11G ±21% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.16G ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.12G ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.20G ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.19G ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.02G ±31% |
| [Geomean] | 1.86G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 2.03M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.40M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.43M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 2.10M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.40M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.43M ± 3% |
| [Geomean] | 1.92M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 6.46M ±30% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 2.68M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.92M ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 94.2M ±141% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 2.71M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.96M ± 7% |
| [Geomean] | 6.40M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 239M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 5.50M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 24.9M ±169% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 238M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 5.94M ±33% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 26.2M ±108% |
| [Geomean] | 32.7M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 28.3k ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 27.8k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 8.49k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.70M ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 888k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 88.6k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.67M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 88.7k ± 1% |
| [Geomean] | 510k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 2.97M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.65M ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 2.98M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.35M ±37% |
| [Geomean] | 3.23M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.12G ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.12G ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.13G ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.01G ±30% |
| [Geomean] | 1.09G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 300k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 540k ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 700k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 530k ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 670k ±25% |
| [Geomean] | 605k |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 28.1k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 28.1k ± 1% |
| [Geomean] | 20.4k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.68M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.69M ± 1% |
| [Geomean] | 1.22M |