| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | e87b10ea2a2c6c65b80c4374af42b9c02ac9fb20 |
| benchmarks-commit | 62ae4fe47db0953b879f450095120a5732004ffe |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | af4c316c28d2dad63851e7384a7aa198ee729aee |
| experiment-commit-time | 2026-03-31T09:35:43Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-03-31T11:29:48.25505108Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260331.38 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260331.38/0 |
| upload-time | 2026-03-31T18:15:53Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 87.7µs ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 69.9µs ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 46.9µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 85.6µs ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 70.7µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 47.0µs ± 2% |
| [Geomean] | 65.9µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.68GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.51GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.34GB ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.73GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.45GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.26GB ± 6% |
| [Geomean] | 4.11GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.63GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.10GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.59GB ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.76GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.03GB ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.44GB ±10% |
| [Geomean] | 5.68GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.91GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.09GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.38GB ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.94GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.11GB ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.27GB ± 8% |
| [Geomean] | 7.70GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 438M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 529M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 292M ±10% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 420M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 523M ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 293M ±12% |
| [Geomean] | 404M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.94G ±32% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.6G ±86% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 18.4G ±13% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.25G ±19% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 15.0G ±39% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 14.4G ±59% |
| [Geomean] | 12.0G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 341M ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 325M ±46% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 207M ±43% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 336M ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 331M ±37% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 219M ±23% |
| [Geomean] | 287M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 819M ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.02G ±38% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 440M ±37% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 805M ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 963M ±37% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 448M ±18% |
| [Geomean] | 710M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.23G ±51% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.38G ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.45G ±108% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 3.80G ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.25G ±36% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.58G ±60% |
| [Geomean] | 3.99G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.4k ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.16k ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.06k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.7k ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.07k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.07k ± 2% |
| [Geomean] | 4.44k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 687k ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 430k ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 63.9k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 705k ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 424k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 64.0k ± 2% |
| [Geomean] | 267k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 184M ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 235M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 168M ±38% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 236M ± 3% |
| [Geomean] | 203M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.3G ±81% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 24.7G ±39% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 14.7G ±38% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 19.0G ±70% |
| [Geomean] | 16.7G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 129M ±30% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 184M ±45% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 126M ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 191M ±30% |
| [Geomean] | 154M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 320M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 317M ±15% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 304M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 324M ± 9% |
| [Geomean] | 316M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 2.04G ±163% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.29G ±170% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.22G ±98% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.59G ±102% |
| [Geomean] | 1.50G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.16k ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.3k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.07k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.2k ± 2% |
| [Geomean] | 12.0k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 430k ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.22M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 425k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.21M ± 2% |
| [Geomean] | 720k |