| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | e87b10ea2a2c6c65b80c4374af42b9c02ac9fb20 |
| benchmarks-commit | 62ae4fe47db0953b879f450095120a5732004ffe |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | 3524089944a7a4ed0e0a8395a10b9a7376df4595 |
| experiment-commit-time | 2026-03-30T15:19:14Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-03-31T12:55:07.292398892Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260331.43 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260331.43/0 |
| upload-time | 2026-03-31T19:48:52Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 90.6µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 71.1µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 47.2µs ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 89.5µs ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 71.5µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 47.3µs ± 2% |
| [Geomean] | 67.2µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.71GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.50GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.29GB ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.75GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.54GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.35GB ± 8% |
| [Geomean] | 4.14GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.64GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.07GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.52GB ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.68GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.25GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.74GB ± 7% |
| [Geomean] | 5.75GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.74GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.27GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.31GB ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.93GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.29GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.46GB ± 6% |
| [Geomean] | 7.76GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 456M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 560M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 287M ±15% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 442M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 567M ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 292M ±15% |
| [Geomean] | 418M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.78G ±17% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.5G ±64% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 16.2G ±40% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.31G ±16% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.7G ±74% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 18.3G ± 9% |
| [Geomean] | 11.3G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 349M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 374M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 215M ±30% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 348M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 365M ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 197M ±42% |
| [Geomean] | 298M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 943M ±25% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.05G ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 426M ±18% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 836M ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.12G ±32% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 466M ±30% |
| [Geomean] | 754M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.67G ±48% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 5.84G ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.60G ±117% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.01G ±61% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 5.78G ±42% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.91G ±80% |
| [Geomean] | 4.11G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.0k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.03k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.06k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.2k ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.99k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.05k ± 2% |
| [Geomean] | 4.35k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 663k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 422k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 63.9k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 671k ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 419k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 63.4k ± 2% |
| [Geomean] | 261k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 170M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 235M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 167M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 236M ± 3% |
| [Geomean] | 199M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 9.57G ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 21.7G ±56% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.1G ±50% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 22.4G ±59% |
| [Geomean] | 14.7G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 134M ±31% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 197M ±32% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 123M ±61% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 170M ±46% |
| [Geomean] | 153M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 319M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 325M ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 319M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 319M ±11% |
| [Geomean] | 320M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.18G ±104% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 761M ±121% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 902M ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.40G ±168% |
| [Geomean] | 1.18G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.04k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.1k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.99k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.1k ± 2% |
| [Geomean] | 11.9k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 422k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.21M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 420k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.21M ± 2% |
| [Geomean] | 713k |