| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | e87b10ea2a2c6c65b80c4374af42b9c02ac9fb20 |
| benchmarks-commit | 62ae4fe47db0953b879f450095120a5732004ffe |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | db6661a2fd321d4af14efc48492144f86bb50c93 |
| experiment-commit-time | 2026-03-31T15:30:49Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-03-31T15:36:59.735941911Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260331.48 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260331.48/0 |
| upload-time | 2026-03-31T21:13:27Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 46.6µs ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 39.4µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 46.8µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 39.6µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.6µs ± 1% |
| [Geomean] | 39.6µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.09GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.62GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.47GB ±33% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.10GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.61GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.28GB ±26% |
| [Geomean] | 3.82GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.24GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.30GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.80GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.27GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.26GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.12GB ±26% |
| [Geomean] | 5.39GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.29GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.28GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 5.57GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.36GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.21GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 5.11GB ±12% |
| [Geomean] | 7.43GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 228M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 236M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 18.4M ±64% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 229M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 233M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 14.4M ±65% |
| [Geomean] | 95.6M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.74G ±17% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 14.2G ±51% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.41G ±83% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.67G ±14% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 15.2G ±56% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 991M ±83% |
| [Geomean] | 4.62G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 194M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 160M ±34% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.20M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 199M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 152M ±31% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.10M ± 5% |
| [Geomean] | 40.4M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 342M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 376M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 83.5M ±55% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 347M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 366M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 69.8M ±50% |
| [Geomean] | 214M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.84G ±54% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 3.57G ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 161M ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.45G ±44% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.11G ±49% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 116M ±52% |
| [Geomean] | 948M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 21.5k ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.7k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 21.4k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.6k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.49k ± 1% |
| [Geomean] | 7.38k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.29M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 760k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 88.8k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.28M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 759k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.4k ± 1% |
| [Geomean] | 443k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 141M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 15.4M ±22% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 146M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 9.49M ±90% |
| [Geomean] | 41.6M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.1G ±97% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.40G ±80% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 15.3G ±51% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 984M ±84% |
| [Geomean] | 4.08G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 105M ±43% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 98.6M ±60% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.53M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 207M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 68.2M ±68% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 202M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 50.5M ±66% |
| [Geomean] | 110M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 945M ±184% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 134M ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.21G ±166% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 91.0M ±66% |
| [Geomean] | 344M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.7k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.1k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.6k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.3k ± 1% |
| [Geomean] | 18.9k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 761k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.69M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 757k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.70M ± 1% |
| [Geomean] | 1.13M |