| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | e87b10ea2a2c6c65b80c4374af42b9c02ac9fb20 |
| benchmarks-commit | 62ae4fe47db0953b879f450095120a5732004ffe |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4ah72-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | f665ff8bc1ab2576d173cb69c3b2e87916dc74fd |
| experiment-commit-time | 2026-03-31T17:58:57Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-03-31T18:05:10.520794044Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260331.52 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260331.52/0 |
| upload-time | 2026-03-31T23:25:35Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 35.8µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 35.4µs ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 33.9µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 33.8µs ± 1% |
| [Geomean] | 34.4µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 4.08GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.31GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.26GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 4.08GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.32GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.31GB ± 4% |
| [Geomean] | 3.14GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.52GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.44GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.05GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.45GB ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.42GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.07GB ± 3% |
| [Geomean] | 4.20GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 9.41GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 7.47GB ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 5.41GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 9.38GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 7.49GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.43GB ± 1% |
| [Geomean] | 7.25GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 29.4M ±67% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 5.20M ±37% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 5.35M ±25% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 21.2M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.41M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.97M ±10% |
| [Geomean] | 8.78M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.25G ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.38G ±46% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.00G ±26% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.18G ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.32G ±43% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.12G ± 7% |
| [Geomean] | 1.95G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.62M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.20M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.14M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.56M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.20M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.10M ± 0% |
| [Geomean] | 1.59M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 68.7M ±230% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 2.12M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.04M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 3.84M ±17% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 2.05M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.04M ± 5% |
| [Geomean] | 4.68M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 239M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.77M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 5.53M ±37% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 236M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.77M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 12.8M ±163% |
| [Geomean] | 19.6M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 27.9k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.48k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 28.3k ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 8.50k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.67M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 888k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 88.6k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.70M ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 885k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 88.8k ± 1% |
| [Geomean] | 510k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.01M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.15M ±37% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.32M ±33% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.30M ±45% |
| [Geomean] | 3.19M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.12G ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.00G ±26% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.15G ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.12G ± 7% |
| [Geomean] | 1.09G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 300k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 533k ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 610k ±34% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 550k ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 620k ±35% |
| [Geomean] | 577k |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 28.1k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 28.1k ± 1% |
| [Geomean] | 20.4k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.69M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.68M ± 1% |
| [Geomean] | 1.22M |